• Топ съдържание:
  • CloudCart vs Shopify
  • За Snapchat
  • Дропшипинг
  • Мрежов маркетинг
  • Инстаграм
  • Акции
  • ТикТок
  • Бизнес книги
  • Най-добрият хостинг
MarketKing.bg
  • Маркетинг
  • Реклама
  • Финанси
  • Успех
  • Бизнес
Няма резултати
Виж всички резултати
  • Маркетинг
  • Реклама
  • Финанси
  • Успех
  • Бизнес
Няма резултати
Виж всички резултати
MarketKing.bg
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Маркетинг

8 неща, които научих, като похарчих над 50 000 долара за Facebook Ads

Аптраил Халил От Аптраил Халил
В Маркетинг
0
8 неща, които научих, като похарчих над 50 000 долара за Facebook Ads

Ако следиш MarketKing.bg, знаеш, че се занимавам с дигитален маркетинг вече около 6 години, а юни месец миналата година с мои колеги стартирах собствена дигитална агенция – PRFirm. В агенцията една от най-силните ни услуги е именно управление и оптимизиране на кампании във Facebook. Успяваме да докарваме страхотни резултати относно ROAS и ROI за нашите клиенти, като все повече и повече бизнеси ни търсят именно интересувайки се за тази услуга.

За краткото ни време на работа с моите колеги, успяхме да реализираме над 100 успешни кампании в социалната мрежа и докарахме на нашите клиенти стотици хиляди долари ROI. Но в тази статия нямам за цел да ти се хваля, а искам да споделя опита си и това какво научих до момента спрямо всички промени, които се случват в компанията от Калифорния.

Ако има едно нещо, което определено мога да ти кажа, то е, че противно на общоприетото схващане, рекламата във Facebook работи и има потенциала да донесе голяма възвръщаемост на инвестициите, когато се прави добре. Имаше доста неща, които научих по пътя, включително, че наличието на солидна маркетингова стратегия за социалните мрежи е от основно значение за това рекламните усилия да се изплащат.

Няма универсален отговор за това колко ще струват рекламите във Facebook

Доста често ни се случва в запитванията, които получаваме клиентите ни да питат колко биха им стрували съответните кампании във Facebook. Тук идва момента да им обясним, че няма как да дадем точни цени за това и че платформата работи по друг начин. След това идва момента с друг въпрос: „Какъв бюджет да заделим за реклама, за да получим страхотни резултати?“.

Истината е, че и на този въпрос не може да се отговори изцяло. Всеки бизнес е различен и рекламните разходи ще бъдат силно повлияни от динамичните пазарни условия, колко лесно може да достигнеш до своята целева аудитория и най-важното – стратегията за офериране.

Разбирането за това как работи алгоритъма е от изключителна важност

Преди да се увлечеш със split тестването, custom аудиториите и другите разширени стратегии, наистина е важно да знаеш как алгоритъмът на Facebook оптимизира рекламите ти за показване и различните фактори, които влияят на разходите и резултатите, като например стратегията за офериране, разположението на рекламите, таргетирането или методите за оптимизация. За щастие, Facebook прави цялата тази информация достъпна онлайн тук и лесно може да се види как точно работи рекламната платформа и какъв е отговорът на въпросите споменати горе.

Търпението е от ключово значение

Едно от най-важните неща, които научих през изминалата година е, че понякога си струва да бъдем търпеливи. Няма как да се очакват невероятни резултати за една нощ, а кампаниите ти може да се нуждаят от няколко дни, за да станат печеливши. Колкото повече информация събере алгоритъмът на Facebook за рекламите, толкова по-добра ще бъде доставката, така че има смисъл кампаниите да са по-евтини и да се преобразуват по-добре, след като те работят известно време.

Всъщност, през 2018-та година Facebook въведе Learning Phase, която показва, че една реклама има нужда от 50 реализации (или до 48 часа), които да бъдат напълно оптимизирани за доставка. Дори когато провеждаш сплит тестове, нека рекламите да се показват за няколко дни, за да съберат достатъчно данни, преди да вземеш решение за оптимизиране.

8 неща, които научих, като похарчих над 50 000 долара за Facebook Ads

Не се фокусирай върху всички метрики

Импресиите, рийча, а дори и честотата на кликване не означават нищо, ако кампаниите ти не могат да донесат оптимизираните за тях резултати. По-добре да измерваш възвръщаемостта на инвестициите си в социалните медии, като погледнеш колко добре се конвертират рекламите.

Обръщай внимание на метрики като frequency (честота на показване), relevance score (оценка на рекламите) и CPA (цена за придобиване). Погледни честотата на кликване и процента на реализация комбинирано – ако много хора кликат върху рекламите ти, но не купуват знчи се налага да обновиш рекламното си послание.

Автоматичната автоматизация е твой приятел

Ако имаш по-специфични рекламни цели, може да се възползваш от създаването на собствени правила за автоматично оптимизиране, за да се гарантира, че тези цели са изпълнени. Когато използваш Business Manager на Facebook, алгоритмите са предназначени да оптимизират кампаниите въз основа на определен набор от правила, които се прилагат добре за повечето рекламодатели.

Разумно определи своята целева аудитория

Колкото по-конкретна е твоята целева аудитория, толкова по-вероятно е да имаш по-висок процент на кликване и реализации. Не се ограничавай с детайлно таргетиране. Може да използваш Lookalike аудитории, за да таргетираш хора, които са много сходни с твоите клиенти или да създаваш custom аудитории, за да пренасочиш потребители, които вече са посетили сайта ти или да конвертираш абонати на бюлетин от имейли, който имаш. Може също да използваш персонализираната аудитория, за да изключиш съществуващите си клиенти от таргетирането си, ако целта ти е да достигнеш до нови клиенти.

Виж още и: 5 Facebook Ads съвета, с които да подобриш кампаниите си

Колкото по-дълго се показват рекламите, толкова по-евтини ще стават

Въпреки че те няма да получат имунитет срещу честотата на показване (frequency), колкото по-дълго рекламата е наоколо и колкото повече ангажираност получава, толкова по-евтинa Facebook ще я прави с времето. Това означава, че една реклама със здрава честота на кликване и нисък дневен бюджет ще ти спечели по-евтини реализации, дори и ако наддаваш с други рекламодатели в търга. Затова започни кампаниите си с малък бюджет и само увеличавай с времето, когато си постигнал целева CPA. Не бързай да увеличаваш бюджетите си за кампаниите драстично, а го прави постепенно и с не повече от 50 процента ръст.

Бъди подготвен да тестваш и оптимизираш често

Едно от страхотните възможности на платформата за реклама на Facebook e това да можем да тестваме различни варианти на нашите кампании. Това е изключително важно, особено ако инвестираш по-голямата част от рекламния си бюджет във Facebook, в противен случай никога няма да разбереш какво работи за твоята аудитория.

След като си идентифицирал най-добре представящите се реклами, бъди готов активно да оптимизираш – рекламите във Facebook имат много кратък живот и много скоро ще трябва да направиш промяната на целевата аудитория или да тествате нови реклами и нови послания. В идеалния случай трябва да похарчиш 20% от рекламния си бюджет за откриването и 80% от съществуващите кампании, които осигуряват добра възвръщаемост на инвестицията.

Ако смяташ, че не можеш да имплементираш тези съвети в своята Facebook маркетинг стратегия и търсиш професионалисти – свържи се с мен и ще ти помогна да оптимизираш и да увеличиш продажбите си чрез Facebook Ads.

Теми: Facebookfacebook adsfacebook маркетингmarketkingPrfirmдигитален маркетингдигитална агенциякак да продавам повечемаркетин в социалните мрежиМаркетингпродажби през фейсбукпрфирмфейсбук маркетинг
Аптраил Халил

Аптраил Халил

Аптраил Халил или накратко Апи, е завършил бакалавърска степен в Икономически Университет Варна със специалност "Бизнес Информационни Системи". Възпитаник е на ПГИ "Д-р Иван Богоров" Варна и завършва специалност "Застрахователно и осигурително дело". Интересува се от маркетинг, реклама, технологии и финанси. В момента е съосновател на PRFirm и оглавява Search engine маркетинг отдела на фирмата.

Още по темата

SEO конференция
web 2.0

Обзор на SERP Conf. 2022

seo конференция
Бизнес

SERP Conf. – SEO общността отново заедно!

Следващ
Дропшипинг срещу афилиейт маркетинг: Кое е по-доходоносно?

Дропшипинг срещу афилиейт маркетинг: Кое е по-доходоносно?

Най-новото

  • Жизнен цикъл на домейна
  • Как да регистрирам име на домейн
  • Как да изберем подходяща марка кафе машина за офиса?
  • Обзор на SERP Conf. 2022
  • SERP Conf. – SEO общността отново заедно!
  • Ръководство за използване на Snapchat: всичко, което трябва да знаеш!

    Ръководство за използване на Snapchat: всичко, което трябва да знаеш!

    0 shares
    Сподели 0 Tweet 0
  • 👨‍💻 Защо трябва да стоиш далеч от всякакви МЛМ бизнеси? 🏃🏻‍♂️

    0 shares
    Сподели 0 Tweet 0
  • Какво е Кешбек и как да го ползваме в България?

    0 shares
    Сподели 0 Tweet 0
  • Как да създадеш първата си реклама в Instagram?

    0 shares
    Сподели 0 Tweet 0
  • Разликата между акции и облигации – наръчник за начално инвестиране

    0 shares
    Сподели 0 Tweet 0

За нас

MarketKing.bg e специализирано издание за маркетинг, реклама и финанси. Нашата мисия е да предоставяме качествено съдържание за нашите читатели. Тук ще намериш различни анализи, инфографики, полезни съвети, добри практики и други интересни неща от света на маркетинга, рекламата и финансите.

всичко за бизнеса

Не пропускай

Google Analytics 4 или Universal Analytics

SEO или Google Ads: кое да изберете?

Как да избера перфектния хостинг за моя бизнес?

10 доказани начина да намалите степента на отпадане на вашия сайт и да увеличите реализациите

Партньори

Всичко за Враца

Алтернативно

Benchtalks.com

Нотариуси

За мъжете

Интересни новини

Аз избрах

  • Бисквитки
  • Общи условия
  • Контакти

2013-2022 © Копирането на съдържание от MarketKing.bg без разрешение е забранено! Създадено с ❤ във Варна!

Няма резултати
Виж всички резултати
  • Топ съдържание:
  • CloudCart vs Shopify
  • За Snapchat
  • Дропшипинг
  • Мрежов маркетинг
  • Инстаграм
  • Акции
  • ТикТок
  • Бизнес книги
  • Най-добрият хостинг

2013-2022 © Копирането на съдържание от MarketKing.bg без разрешение е забранено! Създадено с ❤ във Варна!

Този сайт използва бисквитки. Продължавайки да ползвате този сайт, се съгласявате да бъдете траквани от бисквитки. Посетете Бисквитки за повече информация.