От известно време все повече и повече попадам на новини свързани с кибер атаки към големи компании. Става въпрос за компании от цял свят, както и наши родни български фирми. Също така, наскоро в един български бизнес форум имаше тема, в която авторът й питаше как да се справи с кибер атаки, тъй като доста негови фирмени компютри били почти неизползваеми.
Всичко това ме накара да се замисля, над някои неща. На първо време ми хрумва следното: нуждае ли се бизнеса от кибер застраховка? Важно е да спомена, че повечето собственици на малки фирми у нас ще кажат, че техния бизнес е малък, те едва ли ще са обект на хакери и изобщо не се нуждаят от нещо подобно. Но лично за мен мащабът на бизнеса няма значение.
Така смята и Кристин Марчиано, която е президент на застрахователния брокер Cyber Data Risk Managers от Принстън, Ню Джърси, Съединени Американски Щати. Тя казва, че големината на дадената компания няма голямо значение за хората стоящи зад кибер атаките, тъй като тяхната единствена цел е да откраднат нещо, което след това да се продаде на черния пазар.
Какво може да включва подобна кибер застраховка? На първо място зависи от самата услуга и кой точно я предлага. Може да се застрахова загубата на данни, атаки водещи до падане на сървъри и така сайтът да е офлайн за известно време, както и други неща, които могат да покрият евентуални загуби на предприятията.
В някои американски щати има закони, които задължават компаниите да сигнализират органите при ситуации на пробиви в техните системи.
Но все пак, всеки собственик на бизнес се интересува от това колко ще струва подобна услуга. Истината е, че това е услуга подобна на всяка друга застраховка. Кристин Марчиано казва, че цените са различни за всички в зависимост от нуждите на самата компания. Те варират от 850 долара годишно до над милион годишно за малки компании и средни компании. А за по-големите сумата може да достигне главозамайващ размер от над 300 милиона долара за година.
А какво можем да направим, ако искаме да се защитим, но все пак не ни се плащат за подобни допълнителни услуги, които биха били и допълнителен разход за фирмата ни? Отговорът на този въпрос е доста лесен. Можем да сменяме регулярни паролите си, да не споделяме тази информация със трети лица, да държим софтуера си с последните версии. Важното е да сме отговорни и да мислим за действията, които предприемаме.
В много от случаите единствената защита, която имаме сме самите ние!