Да, Dogecoin, криптовалутата, която започна на шега и сега струва 90 милиарда долара, заслужава внимание. Но за онези, които тепърва започват да приемат терена сериозно, двете големи имена на пазара за криптовалути с 2,2 трилиона долара остават биткойн и етер, монетата, която захранва мрежата Етериум. Биткойнът, пионер, беше в разкъсване, като стойността му се увеличи с около 500% през последната година. И все пак това е етер, който показва на по-големия си брат едно-две неща, с ценови скок от около 1500% за същия период. Докато първите две дигитални монети споделят някои атрибути, те са различни в много отношения. Ето разбивката.
Какво е биткойн?
Биткойн беше първата цифрова валута, която успешно създаде начин за прехвърляне на стойност между двама души навсякъде по света. Много преди това са опитвали – сети се за DigiCash или Beenz. Но псевдонимният и все още неизвестен създател или създатели на Биткойн, Сатоши Накамото, направи решаващ пробив, като създаде цифрова книга, наредена във времето, наречена блокчейн, за да записва всяка биткойн транзакция.
Това решава „проблема с двойното харчене“ – гарантира, че хората не могат да изпращат фалшиви биткойни или биткойни, които вече са били изпратени на някой друг. Това също означава, че транзакциите с биткойн се извършват независимо от участието – или намесата на – типични финансови посредници като правителства, банки или корпорации. Биткойнът не струваше на практика нищо, когато беше активиран за първи път през януари 2009 г. През април 2021 г. той достигна цена от почти 65 000 долара, което беше рекордът му по това време.

Какво е етериум?
Ethereum е изобретен от Виталик Бутерин, руско-канадски тийнейджър, който пусна своята бяла книга по темата в края на 2013 г. Бутерин за пръв път се влюби в Биткойн и дивата група привърженици, които привлече, но скоро остана недоволен от неговите граници. На 19 години по това време Бутерин се заема да създаде система, която може да направи повече от запис на статични величини.
Визията му беше на блокчейн, който може да бъде домакин на това, което стана известно като интелигентни договори, самоизпълняващи се споразумения, при които верига от действия може да произтича от определени условия и непредвидени обстоятелства. Единственото ограничение на транзакциите, които могат да се изпълняват на Ethereum, е въображението на разработчиците, които изграждат приложения на Етериум.
Какво Етериум заема от биткойн?
Идеята да работи чрез децентрализирана мрежа от компютри, които споделят натрупващ се запис на транзакции – блокчейн. И двете системи са публично видими и са изградени върху софтуер с отворен код, така че разработчиците могат да се включат и да се опитат да направят подобрения.
И двете мрежи разчитат и на членове, известни като миньори, които се надпреварват да извършват сложните изчисления, използвани за проверка на транзакциите и са възнаградени с новоиздадена цифрова валута. Този тип система за проверка се нарича доказателство за работа и е подложена на нарастваща критика за консумираната енергия и замърсяването, което енергията създава. Докато сравненията са спорни, според една оценка биткойн мрежата използва повече електроенергия от Швеция за една година.
Как са създадени и са се развили?
Може да купуваш неща с биткойн и да го използваш за изпращане и получаване на плащания, но тези първоначални цели не са важни фактори за това защо биткойн е нараснал в развитието си. След като прекара голяма част от ранните си години в по-слабата страна на интернет, като инструмент за анонимни онлайн транзакции, включително покупки на наркотици, Биткойн придоби уважение като форма на „цифрово злато“. Тоест като актив, ценен заради способността му да бъде запас от стойност като благородния метал.
Разбира се, биткойнът е известен с променливост и е видяхме огромен спад на цените през своята история. Но това интересува някои инвеститори като хедж фондовете срещу инфлацията, тъй като предлагането му е ограничено от неговия основополагащ алгоритъм, а други като актив, който е полезен за диверсификация, тъй като не е свързан с акции и облигации. Много други, разбира се, купуват, защото смятат, че другите също ще купуват.
Какво ще кажем за Етериум?
Той също е преминал през еволюция, но промените произтичат от това как мрежата му може да внедри нови начини за правене на традиционни неща във финансите и други индустрии:
Първият бум настъпи през 2017 г., когато първоначалните предложения за монети, или ICO, станаха яростни. Тъй като много от новите монети бяха продадени за етер и всички те използваха блокчейна Етериум, цената на етер скочи до тогавашната си висока точка от около 1200 долара. Много ICO бяха измами и регулаторите скоро премахнаха разпространението им. И все пак те доказаха, че Ethereum може да се използва за набиране на пари за стартиране без да участва банка или фирма за рисков капитал. Това беше набиране на средства между партньори и нов начин за създаване на капитал.
Следващият бум за Етериум дойде през лятото на 2020 г., когато децентрализираните проекти за финансиране или DeFi процъфтяваха. Това бяха стартъпи, които предлагаха да плащат лихва върху биткойн или етерни депозити, които предлагаха обезпечени заеми или които биха позволили на потребителите да сменят една от хилядите нови криптовалути с друга на така наречените Dexes или децентрализирани борси. Тук Етериум се използва за друг стълб на традиционните финанси, управление на заеми и обезпечения, и всичко това без участието на банки или брокери.
Най-новата и може би най-дивата разработка на Ethereum е незаменими токени или NFT. Те съществуват от около 2017 г. и обикновено представляват дигитално изображение или произведение на изкуството, което е свързано с блокчейна Етериум по начин, който може да се използва за доказване на тяхната уникалност. Това от своя страна може да ги направи ценни за колекционерите, защото за разлика от песента в MP3 формат, те не могат да бъдат копирани безкрайно. С един NFT от колекция от цифрови изображения, продадени за $69,3 милиона, малцина се съмняват, че в момента има пяна на пазара на NFT, но отново отваря пътя за по-широк набор от нови функционалности.
Какво се случва с цените на двете криптовалути?
Цените както на биткойн, така и на етер бяха относително равни за дълъг период от началото на 2018 г. до есента на 2020 г., период, известен като „крипто зима“ от старите фенове. Има различни причини всеки да се измъкне от депресиите си толкова зрелищно, въпреки че и двете валути се възползват от наводненията на пари, правителствата и централните банки, които са избутали на пазарите в отговор на пандемията от коронавирус.
Биткойнът печели масови привърженици, които са много публични относно прегръдката си с цифровата валута. MicroStrategy Inc., компания за софтуер и консултации, е натрупала около $2,2 милиарда биткойни към края на февруари. Tesla Inc. по-рано същия месец разкри, че е купила 1,5 милиарда долара в биткойн; нейният главен изпълнителен директор Илон Мъск, привърженик на биткойни, добави титлата „техно крал“ и нарече своя главен финансов директор „майстор на монети“. Уолстрийт и други финансови институции стават все по-удобни и с биткойните, като Morgan Stanley предлага на своите клиенти биткойн фонд, който проследява представянето на монетата. JPMorgan Chase & Co. работи по подобен фонд за своите клиенти.
Етер се задвижва от вълната от активност, която се случва в най-използваната блокчейн в света, както и от планирано превключване към начина, по който функционира неговата мрежа. Според плана въведен в действие по-късно тази година, част от ефира, който трябва да се използва за завършване на всяка транзакция в Ethereum, ще бъдат унищожени по време на това взаимодействие. Това може да намали общото предлагане на етер, като окаже възходящ натиск върху неговата цена. Ethereum също работи за промяна на своята архитектура, за да спре да използва доказателства за работа като свой механизъм за проверка. Промяната тук може да позволи на мрежата да увеличи скоростта на транзакциите в минута с фактор 10 или повече, като същевременно намали значително потреблението на енергия.
Има ли значение кой е по-голям от двата?
Всъщност не, с изключение на правата за хвалене и като цяло феновете зад двете криптовалути. Ethereum вече е по-използван от Bitcoin и има повече разработчици, които работят по него. И все пак това може да се очаква от мрежа, която предлага толкова много възможности. Общият дял на пазара, заявен от Биткойн, напоследък спада, тъй като Ether постигна по-големи ценови печалби. Понастоящем биткойнът представлява около 46% от общата стойност на крипто пазара, в сравнение с около 70% в началото на годината, а Ether съставлява 15%, според тракера CoinGecko.
Какви са рисковете?
В много части на света регулаторите едва сега догонват иновациите, създадени от биткойн и етериум. Рискът е, че твърде тежките финансови или данъчни правила могат да изместят развитието и енергията от някои страни. В САЩ новият ръководител на Комисията по ценните книжа и борсите Гари Генслер е фен на крипто, след като е преподавал на клас в Масачузетския технологичен институт по темата. И все пак Службата за вътрешни приходи разглежда криптовалутата като собственост, която подлежи на данъци върху капиталовите печалби, което е голям стимул за хората да харчат крипто. Съществува и риск от измамници да ти откраднат криптовалутите или да объркаш частния ключ, необходим за осигуряване на твоите цифрови активи.
Балон ли е всичко това?
Някои наблюдатели на пазара със сигурност мислят така. Те виждат неотдавнашния бум като комбинация от поемане на риск за доходност и ентусиазма на дребните инвеститори, който тласна малко известни акции като GameStop Corp. Тогава е фактът, че малка група потребители, известни като китове, притежават значителни части от биткойн и етер и имат потенциал да променят цените по техен каприз. Дори поддръжниците на крипто признават, че нестабилността на сектора може да бъде екстремна. Но те посочват, че основните криптовалути като Биткойн и Етер са се възстановили от спада им през годините, за да се издигнат до нови върхове за няколко цикъла.