Колко пъти си поглеждал към някоя известна личност или голяма компания и си се питал: „Как по дяволите са постигнали това?“ Apple е една от най-големите компании за мен. Почти всичко, което компанията пуска на пазара, е успешно. Американците записват един от най-големите растежи в историята между 2004 и 2014 година – от 8 милиарда до 80 милиарда долара печалба. Това е поразително!
Но успехът на Apple не е само в това колко пари правят или колко много продажби извършват. Помисли си, колко компании в световен мащаб са променяли из основи своите ниши, така както Apple направиха в технологичния свят?
Не само това, те го направиха на няколко пъти, въпреки някои силни критики от страна на скептиците. Ipod, Ipad, Iphone – всички тези продукти тотално промениха съответните нишови пазари. Техният успех е директен резултат от маркетинговите им стратегии.
Маркетинг миксът на Apple създава огромна маса от фенове, които са готови да чакат на редици часове наред, за да се сдобият с последните им модели устройства. Компанията прави толкова добре, това което прави, че в онлайн пространството има стотици сайтове, които продават техни продукти и се опитват да правят маркетинг като самите тях.
Apple отива по-далеч от етикета „компютърна марка“ – те създават продукти за техния целеви пазар, лоялни клиенти, които вярват, че тези продукти праят живота по-добър, по-лесен, по-забавен и по-готин.
Как по дяволите, правят това? Е, дизайна и полезността са само две от причините за успеха на Apple и със сигурност им дават голямо конкурентно предимство. Но по-важното за теб и мен е, че тайните на Apple за трансформиране на случайни купувачи в посланици на марката, могат да се прилагат за почти всеки бизнес в някоя ниша или индустрия.
Преосмисляне на необходимостта от реклама
Изкушаващо е да се хвърлят пари за PPC реклама в Google Adwords или Facebook Ads, когато искаш да увеличиш приходите от продажби. Но, Apple знаят, че това не винаги е необходимо. Фактически, технологичният гигант се осланя на две стратегии: първата е продуктово позициониране (по-специално, с участието на известни личности в предавания и филми) и шумотевицата, създадена от положителните отзиви в медиите.

Напълно съм наясно, че не разполагаш с ресурсите на компания като Apple, но определено можеш да вземеш предимство от техния подход, за да увеличиш пазарното си присъствие. Но, може би, се питаш как да имплементираш тази маркетинг стратегия на Apple в своя бизнес? Да, не е толкова лесно като да дадеш свой продукт в ръцете на личност като Ким Кардашиян или да го дадеш за ревю в някое популярно телевизионно предаване.
Но можеш да дадеш продукта си на някой инфлуенсър. Ако убедиш точния човек, че този продукт, който им даваш си струва, те могат да го препоръчат пред своята аудитория. Друг добър подход е да дадеш безплатно на някого своя продукт или услуга в замяна на мнение, което можеш да публикуваш.
Избягване на ценова война
Много предприемачи смятат – лъжливо – че те трябва да се конкурират по цена. Нищо не може да бъде по-далеч от истината. Всъщност, като се конкурираш по цена, всъщност може да навредиш на своя бизнес – и Apple знае това и никога не се поколебава относно ценовата си стратегия.
Занижаването на цената често води до „битка на дъното“. Например, ако потърсиш различните сайтове за freelancing, ще забележиш, че за написване на една статия, цените достигат от 10 до 100 и повече долара. „Получаваш, това за което си платил“ никога не е било по-вярно, отколкото когато бизнесите и фрийлансърите се надпреварват да подбиват цените по между си. Маркетингът на съдържанието изисква качество и би било трудно да се постигне при наличието на подобни смешно ниски цени.
Вместо това, можеш да приложиш това, което Apple правят – те разчитат на своя unique value proposition, което работи out-of-the-box за компанията и нейните маркетинг цели. А цената? Нека да кажем за тези, които случайно не знаят – Apple не се конкурира по цена. За цената на един техен продукт, можеш да си купиш два на нейн конкурент, които ще са с по-ниска цена и с приблизително еднакви характеристики.
Нека вземем пример с два лаптопа. Единият е с i5 процесор, който струва 1250 лева, а другият е MacBook Pro с идентични характеристики, но струва забележителните 4200 лева.
Как може Apple да задържа феновете си с ценова стратегия, много по-висока, отколкото конкуренцията си? Това е така, защото те не се фокусират само върху един пазар. Докато други компании се опитват да създават убийствени продукти с уникални характеристики, Apple се фокусира генерално върху целия продукт.
За SaaS фирмите, това означава създаване на по-висока степен на лична услуга или пълна гаранция за връщане на парите. За коучовете и консултатите, конкурентното предимство би могло да означават различни бонуси или например, специален разговор в Skype.
Семпъл маркетинг и семпли продукти
Повече, не винаги значи по-добро. Apple добре разбират, че потребителите на технологични устройства често биват затрупвани. Това е вярно и за други ниши и индустрии. Затрупването може да създаде объкрване в маркетинг микса на всеки бизнес. Apple помага за намаляване на това объркване на потребителите, чрез опростяване на техния уеб и продажбен текст.
Те напълно избягват жаргони или индустриални термини. Вместо това, те използват прости, директни думи и непрекъснато подчертават ползите, от които потребителите абсолютно биха се възползвали и за които ще бъдат развълнувани. Това е част от техния блясък в маркетинга на съдържание – висока технология без високотехнологични и сложни термини.
Този подход не обърква клиентите с ужасно много информация. Както казва Леонардо Да Винчи: „Простотата е крайната изтънченост.“
Опознай аудиторията си и им говори на техния език
Ясно е, че Apple не избягва спецификациите на устройствата и техническите детайли. Това няма как да се избягва. Факт е, че всяка продуктова страница в сайта на компанията съдържа тази информация. Но, те го правят така, че да не е толкова очевидно.
Посетителите на интернет страницата на Apple първо трябва да преминат през последните уникални изображения на красивите продукти и голям текст с шрифт за ползите на продукта.
Проектиране на по-добро обслужване на клиентите
Знаеш ли, че много от феновете на Apple качват видео клипове в YouTube, където самите те разопаковат продуктите, които са си купили по-рано? Вярно е. Това се нарича unboxing. Потърси в сайта за видео споделяния и ще забележиш, че хиляди хора от цял свят правят това.
Защо това се случва? Apple е създала уникално потребителско изживяване, което преминава отвъд истинската покупка в магазините. Отдавна не е нужно за тях да са начело на своя маркетинг на съдържанието, защото фактически, феновете им го правят вместо тях.
„Apple изживяването“ включва в себе си различни аспекти от покупателния процес – сравняване на различни продуктови версии, изпробване на продуктите в самите магазини, наистина купуването им, получаването им, както и разопаковането им. Всеки един от тези елементи не се случва случайно. Те са внимателно изработени, преработени и усъвършенствани, за да се харесат на всички потребители.

Насочи се към емоциите на клиентите си
Спомни си за първата реклама на Ipad след пускането му през 2010 година и колко простичка беше тя. Помниш ли онези снимки на хора релаксиращи в дневната си с онова странно устройство? Те изглеждаха щастливи и спокойни. Те не говореха за силата на процесора и ширината на дисплея. Те просто се наслаждават на своя Ipad.
Тези реклами, както всички маркетинг стратегии на Apple не удрят потребителите в джобовете (както по-рано споменах), а докосват сърцата им. Емоционалното свързване е ключът към успешни маркетинг стратегии. Това е тайната, която прави някои истории, видео клипове, и мемета толкова вирусни.
Проучванията показват също, че положителните чувства за даден бизнес всъщност имат по-голямо въздействие върху лоялността на клиентите, отколкото нивото на доверие. Преди всичко, ще трябва да научиш и да публикуваш вида на съдържанието, което твоята целева аудитория иска.
Изгради общност от потребители и клиенти
С течение на годините, Apple „построи“ една от най-хардкор фен базите за една марка, навсякъде по света. Хората, които стоят на редици с часове и чакат да си купят първи устройствата на компанията веднага след тяхното пускане, са една малка част от всички онези, които могат да се нарекат фанатици на бранда.
Apple създава бранд идентичност, която е готина, забавна и приятелска – обратното на някои конкуренти на американците. Маркетинг стратегиите на Apple създават у клиентите чувство, което ги кара да искат да са част от тяхната общност. Техният пазарен дял показва именно колко успешно са те в това направление.
Спомняш ли си рекламната кампания „Think different“? Тя започва с глас, който казва: Това е за онези лудите, неразбраните, бунтовниците. Онези, създаващи проблеми!“ Не сме ли се чувствали всички поне веднъж по един от тези начини?
Дори и малките марки могат да изградят една общност от предани потребители и клиенти. Можеш да започнеш изграждането на общност, преди дори да предложиш първата продажба.
Извод
Един от най-успешните и бързи начини за постигане на успех, е да се взаимства от тези, които са го направили преди теб.
Apple, магазинът за приложения и реалните им магазини, са модел за подражание на всеки модерен бранд, който иска да достигне подобни висини, да създаде подобна взривна маса от супер лоялни клиенти, които я препоръчват на приятели и семейство.