Едуард Сноудън, който стана известен през 2013 г., разкривайки мащабната програма за наблюдение на Агенцията за национална сигурност (NSA), има горчиви отношения с блокчейн. Сноудън е бил нает като анализатор на компютърното разузнаване в отдела за глобални комуникации в централата на ЦРУ (Централно разузнавателно управление) в Лангли, Вирджиния. След като направи гръмките разкрития, той получава политическо убежище в Русия.
Сноудън се радва на огромна база от последователи и участва в публични дебати, като се появява в новините и чрез своите социални медийни канали той си поставя за цел да изложи мислите си по различни въпроси.
Неотдавнашният му коментар за плана за стимулиране на администрацията на Байдън за 6 трилиона долара, в който той го определи като „добър за биткойн“, предизвика огромен интерес сред ентусиастите на криптовалутите. Разбира се, това е само един от многото случаи, когато Сноудън говори за биткойн.
Нека анализираме неговите изявления за биткойн и криптовалутите като цяло през годините:
Притежатели на биткойни, вие сте под наблюдение
Едуард Сноудън винаги е отправял ожесточена критика към държавното наблюдение. Според него правителствата по света използват високо усъвършенствани системи за наблюдение, за да сортират масивните обществени действия.
Публичната книга на Биткойн не е нищо по-малко от джакпот за такива правителства и затова те често не оставят камък под камък и използват най-съвременните техники за наблюдение, за да ги следят.
За да се противодейства на такова проникване в личния живот, най-логичната следваща иновация би била еволюцията на частни блокчейн криптовалути като zcash, които предлагат поверителност по подразбиране.
Така че в основата си, ако такива частни блокчейни не са норма след няколко години, това няма да е така поради липса на иновации или неспособност на технологията; по-скоро това ще се дължи на прекомерното регулиране и строгите системи за надзор на правителството.
Едуард Сноудън
Криптовалутите са тук и ще останат, но не и биткойн
Сноудън вижда критични недостатъци в дизайна на биткойн, като неговата прозрачност, сигурност, процент на транзакции и спекулативни тенденции. Но най-голямата структурна слабост на Биткойн, както е отбелязано от Сноудън, е неговата публична книга и ако това не бъде адресирано, това ще доведе до изчезване на биткойните в дългосрочен план. Това е така, защото Сноудън дава предимство на личния живот над всичко останало. Публичната книга е запис на всяка транзакция в биткойн, който е лесно достъпен за всички.
Съществуващият механизъм на биткойн блокчейна е помрачен с балансиране на записа на всяка транзакция и едновременно мащабиране на капацитета му да обработва тези транзакции. Този механизъм за балансиране е несъвместим с идеята да имаме трайна и устойчива екосистема за търговия, тъй като е невъзможно да имаме история за цял живот на покупките на всички, да правим тези взаимодействия достъпни за всички и да работим и в мащаб.
Каква е реалната цена на биткойн?
Присъщият дизайн на Биткойн позволява добив на нови монети с предварително определена и с естествена ускоряваща се скорост. Освен това има ограничение от 21 милиона монети. Над половината вече са добити, което ни подтиква да мислим, че биткойн скоро ще се превърне във фиксирана парична маса с абсолютно нулев обхват за по-нататъшен растеж или разширяване. В интервю Сноудън посочва, че има малка разлика между фиатните пари и криптовалутите, освен факта, че фиатните валути получават подкрепата си от държавата.
За сравнение, стойността на Биткойн е обвързана с крайното предлагане от 21 милиона и приемането му сред хората по целия свят. Следователно може спокойно да се направи извод, че биткойнът има минимална основна и присъща стойност, но има силно променлива спекулативна стойност, основана на истински недостиг.
Биткойнът е бавен
Пропускателната способност на Биткойн е силно ограничена от фактори като размера на блоковете и мащабирането по веригата. Сноудън твърди, че транзакционният канал на биткойн може да обработва само около седем транзакции в секунда. За разлика от тях, платежните шлюзове като Visa и MasterCard редовно обработват десетки и хиляди транзакции в секунда.
Според мнението на Сноудън това е значителен недостатък и ограничение в мрежата на биткойн. Следователно, за да бъде валиден за ежедневни транзакции и да намали свързаните с това разходи на блокчейн на биткойн, има спешна нужда да се коригират проблемите с мълниеносната мрежа на биткойн (LN) и да се увеличи неговата производителност до много по-високо ниво.
За да оцелее биткойнът в дългосрочен план, има незабавна необходимост да се обърне внимание на тези критични проблеми и да се гарантира, че потребителите не трябва да прекарват часове в очакване на транзакцията си и да отлагат около 20 долара като такси за транзакции всеки път, когато мрежата получи претоварване.
Биткойнът не е съвместим с основното право за неприкосновеност на личния живот
Оплакването на Сноудън с биткойн се върти централно около факта, че транзакциите извършени чрез биткойн, не са частни, тъй като регистърът е лесно достъпен за всички. Той твърдо твърди, че койнът трябва да бъде частен по замисъл. Той смята, че отворената книга е много вредна и фундаментално отрича идеята и концепцията за частните пари, които могат да се харчат свободно.
Публичната книга задължително прави счетоводната книга на предприятията отворена за всички, включително техните конкуренти, което в крайна сметка може да доведе до загуба на ливъридж.
В комбинация с въпроса за цифровото наблюдение и нарастването на авторитарните режими по целия свят, Биткойн изглежда се проваля изцяло по отношение на ъгъла на неприкосновеност на личния живот, тъй като е много уязвим от корелационни атаки, които могат да разкрият различни лични данни за потребител. В екстремни случаи той може да разкрие самоличности, когато достъпът до историята на потребителите се осъществява чрез високо усъвършенствани системи за наблюдение.
Освен това той призовава ЦРУ да разработи инструмент, който прави операции за смесване на монети остарели чрез провеждане на множество анализи в публичната книга. Това агресивно подчертава факта, че отделните биткойни могат да имат „мръсна“ история, свързана с тях, което ги прави по-малко заменими.
Изводи
В обобщение, всичко се свежда до това кога криптовалутите като биткойн ще проектират конкурентни системи и механизми за справяне с предизвикателството на заплахата за неприкосновеността на личния живот от мощни агенции, правителства и авторитарни режими, които се гордеят с мощни техники за наблюдение.
Рано или късно диктаторите, могъщите субекти, корумпираните и находчивите хора ще посегнат на тези нововъзникващи технологии и ще ги обявят извън закона.
Единственият устойчив изход е да се проектират конкурентни системи, които се справят с всички недостатъци на настоящите системи и в същото време привличат световната потребителска база. Дотогава единствената форма на пари, която козира всички, що се отнася до неприкосновеността на личния живот, е КЕШ.
В крайна сметка, ако нещо е твърде хубаво, за да е истина, вероятно е така. И трябва да държите алчността си под контрол и да правите изчислени ходове, за да печелите пари от криптовалутния цирк.