Въпреки обземащата ни ситуация и всичко, което се случва с Covid-19, уникално е желанието на повечето хора да търсят нови и нови начини за набавяне на информация и научаване на нови неща. Още повече, че повечето училища и университети се нагодиха според извънредното положение и минаха изцяло на онлайн обучение. Точно сега е времето за писане на курсов проект, който преподавателите дават по своите дисциплини.
Ако всичко се нормализира в идните седмици, ни очаква един интересен летен изпитен период. И за да мине той по-леко, следват 6 златни правила при подготовката на курсов проект. Защото ако си напишеш домашното съвестно, изпитът несъмнено ще бъде по-лек. Голяма част от изпитния материал за сесията е част от курсовия проект. Това го знаят всички студенти.
1. Избери тема, която е истински интересна за теб!
Доказано е, че ако работата ти те вдъхновява, тогава нещата вървят по-лесно. За щастие, по-голямата част от преподавателите дават пълна свобода при избора на тема. Възползвай се и избери да пишеш за нещо, което е интересно за теб или смяташ, че би допринесло за личното ти развитие със заявка за успешна професионална реализация.
Ето една тайна: напиши десет теми, които ти звучат интересно (и все пак имат нещо общо с дисциплината). Преброй коя дума колко пъти се среща в списъка. Състави заглавие на две теми с най-често срещаните думи и реши дали една от тях е темата, която те вдъхновява.
2. Прецени ресурсите си
Не забравяй да съобразиш избора с ресурсите, с които разполагаш. Данните са необходимата информация, за да има работата ти реална стойност и основание за висока оценка. Google знае всичко, но освен компютри с връзка към Интернет, в читалнята и библиотеката на Университета има още много, което може да използваш.
Изненада: проверяващите също използват Интернет! Често проектите се изпращат по електронната поща, а проверката за авторство е с минимални усилия – едно copy-paste. Като резултат точките са пропорционални на положените от теб усилия – малко.
3. Разпредели етапите във времето и спазвай графика
Времето е толкова ключов ресурс, че заслужава отделна точка. Не допускай грешката задачите по отделните етапи да се натрупват и след това изневиделица да се стоварят накуп в слънчевия мързелив следобед на някоя неделя. Крайните срокове са известни от самото начало, което дава възможност нещата да се случват на малки стъпки, но редовно.
Големият успех е сума от малки постижения: раздели общия брой точки от плана на проекта на брой седмици до крайния срок, като не забравиш да оставиш една за резерв. По някои предмети преподавателите са услужливи и сами правят такъв график за студентите. Ако искаш нещата да се още по-добре организирани- попитай Google за График на Гант.
4. Работи отговорно като част от екипа
Има много изписано по темата за идеалния екип, модели на роли и лидерство. Работещата истина обаче е съвсем елементарна: не бъди безотговорен и не бъди с хора, които са безотговорни. Избери хора, които са по-силни от теб по дадена тема, за да се допълвате. Бъди наясно какъв може да бъде и твоят личен принос.
1+1=3: ефектът на синергия е резултат от качествена комуникация и изпълнение на поетите ангажименти. Ако има нещо, което трябва да свършиш, но не знаеш как – научи се. Сега имаш тази възможност, защото на работното място никой няма да ти даде този шанс.
5. Възползвай се от правото си на безплатни консултации
Средната цена за час консултация с експерт от икономическа област е 40 лева (по данни за консултантски услуги при работа по Европроекти) . Добрата новина е, че студентите могат да се допитват до титулярите по дисциплината и водещите на упражненията напълно безплатно в посочените часове за консултации. Никой няма право да ти откаже среща по тема, свързана с преподавания материал. Уговори се с преподавателя предварително с e-mail, адресите на всеки преподавател са публикувани на сайта на университета.
Това може да работи само в твоя полза: няма за какво да се притесняваш, ако смяташ, че ще бъдеш хванат неподготвен. Ако знаеше отговорите, нямаше да питаш. И все пак, за да разбереш какво се очаква от теб, прочети си дефинициите на ключовите термини от заданието и питай по същество.
6. Важно е не само какво казваш, но и как
Неграмотното и нечетливо писане прави лошо впечатление. Даже са някак си недопустими. И понеже няма безгрешни хора – отдели време да откриеш своите грешки. Ако текстовият ти редактор не предлага тази възможност, вградена опция за проверка на правопис имат дори Google Chrome и Firefox. Добра идея е да дадеш на някой, който не е участвал в писането, да провери до колко четим е проектът – граматически и стилистично. Не забравяй да съобразиш стила на писане и с изискването на преподавателя – повече текст или “за всеки три думи по една графика”.
Дизайнът е комуникация на съдържанието: обърни внимание и на оформлението. Microsoft Word има опция за автоматично създаване и обновяване на таблици със съдържание. Правенето им на ръка издава сериозна техническа небрежност, която дори се санкционира от някои проверяващи.
Един съвет екстра: цитирай източниците си и то правилно. Това придава допълнителна стойност на труда ти. Позоваването на авторите ти може да бъде само в ползва при оценяването.
Има ли още нещо, което ти можеш да добавиш? Сподели в коментарите!