Животът в бизнес средите става все по-забързан с всеки изминал ден. Компаниите се стремят да произвеждат повече и да задоволяват потребностите на своите клиенти по-бързо от всякога. В следствие на това, служителите биват затрупани с хиляди задачи, с които трудно биха се справили навреме. Преди години, мултитаскингът се считаше за изключителен и незаменим „инструмент“, с който всеки можеше да се превърне в Супермен на работното място (а и не само) и да покаже на другите „как се прави“. Но дали все още е така? Дали мултитаскингът е наистина толкова ефективен, колкото всеки си мисли, че е?
Според нови проучвания, мултитаскингът всъщност пречи на продуктивността. Мултитаскингът променя начина, по който нашият мозък работи, способността ни да запомняме информация страда и ставаме склонни да правим грешки.
Therefore, the question is: to multitask or not to multitask?
Нека оставим отговора в ръцете на науката.
Как мозъкът ни мултитасква?
Всеки път, когато мозъкът ни се опитва да насочи вниманието си, префронталния кортекс започва да работи. Префронталния кортекс ни помага да задържаме вниманието си върху една цел и да изпълняваме задачата си, докато координира съобщения с други системи в мозъка ни. Докато сме съсредоточени само в една цел или задача, двете страни на префронталния кортекс работят в хармония. Но, ако добавим още една задача, ние създаваме дисбаланс и лявата и дясната страна на кортекса започват да работят самостоятелно. Учени от Institut National de la Santé et de la Recherche Médicale (INSERM) в Париж са доказали именно това, като подложили участниците в експеримента на функционално магнитно резонансно изображение (fMRI). Резултатите показали, че лявата и дясната страна на мозъка се „разделят“ и работят поотделно, докато има наличие на мултитаскинг. Това ни кара да забравяме детайли и да правим три пъти повече грешки по време на работа.
Мултитаскингът влияе върху IQ-то ни
Проучване проведено от Лондонския университет (University of London) открива как точно мултитаскингът влияе на IQ-то ни. На участниците били дадени две различни когнитивни задачи едновременно. Учените открили, че IQ-то на участниците спаднало драстично и било равно на IQ-то на човек, будувал цяла нощ.
В забързаното ежедневие, колкото и да не ви се вярва, има време за всичко! Има начини и техники, чрез които всеки може да се справи с многобройните задачи на работа и то без грешки или излишен стрес. Менталното ни здраве (а и не само) трябва да бъде на първо място, за да можем да се радваме на живота още дълго време, нали така?
Следващият път си помислете добре, когато се развихрите с две-три задачи едновременно!
В следващата статия очаквайте няколко интересни техники, които можете да използвате по време на работа, за да бъдете ефективни на 100% в това, което правите.
Stay tuned!
Source: Аppliedpsychologydegree.usc.edu