Facebook дава предпочитана видимост към издателите на новини
Чудил ли си се някога защо го наричат „news feed“ или новинарски поток? Това е, защото Facebook иска да бъде платформа за последната информация, която излиза в мрежата. Плюс това, социалният гигант сключи партньорство с компанията за социално съдържание Storyful и създаде FB Newswire през 2014 година. Със стартирането на този нов продукт, Facebook искаха да подпомогнат журналистите и новинарските редакции, за да могат те да пускат релевантно съдържание на аудиторията си.
Органичният рийч за новинарските редакции остава еднакъв, дори и при увеличеното постване на новини. Това са данни на Sotrender и анализирани над 3000 профили.
Но за разлика от тях, страниците на брандовете показват понижаване в статистиките.
Ангажираността с увеличеното постване също намалява. Данните са ясни. Ако сте онлайн или каквато и да е друга медия – поздравления. Facebook се доверява и прави услуга на подобни страници, за да направи новинарския поток по-добър. За това, използвай силите си подобаващо.
Тук идва и проблемът, ако не си в новинарския бизнес. За това, бранда ти трябва да поства по-рядко и да поддържа качествено съдържание за феновете. Ето няколко от аспектите, които можеш да използваш, все пак.
Пробив в новинарския поток първи
Ако си сред първите, които пускат релевантно съдържание на своята аудитория, можеш да получиш голям процент от органичния рийч. Това е особено вярно, ако успееш да изпратиш актуализацията преди тя да се покаже в Trending темите в дясната лента.
Jeff Goins креативно включва „THE WALKING DEAD“ в своя пост, докато те са били като trending topics. Особено добре е да използваш подобни възможности.
Споменаване на надеждни и авторитетни източници
След като Facebook има особени предпочитания към един тип страници и сайтове, значи че този тип съдържание може да бъде използван и в твоята стратегия в социалната мрежа.
Времето прекарано върху пост вече също е фактор за потребителското предпочитание
Много от феновете мразят кликбайт заглавия, които се използват от сайтове като BuzzFeed и UpWorthy. Когато обещаваш ОГРОМНА изненада зад помпозното заглавие, а впоследствие няма нищо зад него, потребителя губи доверие към източника и страницата.
Google отдавна има метрики като on-page time (време прекарано в сайта) и bounce rate (процент на напускане на сайта), което показва до колко е потребен и полезен даден сайт за посетителите. Също така, те поощряват сайтовете с повече прекарано време в тях в резултатите от търсене в търсачката.
От Facebook изглежда са намерили подобна техника за борба с кликбайт заглавията и постовете. Те започнаха анкети в сайта, където питат потребителите за техния news feed и страниците, които са харесали.
Резултатът? Един новинарски поток, който не е просто кликаем… Но и потребителите са повече заинтересовани от релевантното съдържание, което виждат. Не е нужно да „докосваш“ новините в потока (да ги харесваш, споделяш, коментираш), за да покажеш, че ги харесваш.
Сега Facebook взима под внимание времето прекарано над съдържанието (гледане/четене) след първоначалното кликване. Например: цъкаш на дадена новина, която видиш в новинарския си поток, тя се зарежда на браузъра ти, а след това социалната мрежа отчита времето, което прекарваш в този сайт преди да го напуснеш.
Прекараното време е сайтовете зависи и от тяхното по-дълго съдържание. Така сайтове с по-дълги статии (като този) печелят! Те биха се появявали повече и за по-дълго в news feed-а на потребителите, както и ще получават по-голям reach от страниците, които ги споделят.
Live видеата получават три пъти повече видимост, отколкото качените клипове
Видео клиповете са най-консумираното съдържание от потребителите използващи мобилни устройства. През месец януари 2016 година от социалната мрежа отчетоха над сто милиона часа видео, което е гледано в платформата.
Но с времето социалните медии започнаха да стават все по-моментни. Това ще рече, че случващото се СЕГА е от най-голямо значение. За това през декември миналата година, от компанията пуснаха опцията Live Video първо за потребителите на iOS устройства, а впоследствие и за всички потребители. Факт е, че хората намират видеата в момента за по-интересни.
През март тази година от Facebook започнаха да класифицират live video-то като „нов тип съдържание“. Също така, от компанията споменаха, че няма голяма промяна за страниците след излизане на този ъпдейт. Аз лично силно бих ти препоръчал да си изцапаш ръцете и да използваш тази функция, ако до сега не си. Със сигурност няма какво да загубиш. Можеш да излъчваш live видео в личния си профил, в бизнес страницата си, както и в някои групи в зависимост от опцията им за видимост.
Експериментирай с новия инструмент за audience optimization targeting
Facebook иска да помогне на собствениците на бизнес страници да оптимизират своите маркетинг усилия. И с това мислене, те стартираха нова опция наречена audience optimization tool, което помага с три големи добавки.
Преди да продължа да обяснявам за този нов инструмент, може би, ще искаш да го включиш към страницата си. За страници с по-малко от 5000 фена, тази опция е автоматично спряна. Пускането му, обаче, не е никак трудно. Просто отиваш в секция Setting на страницата, а след това на General и кликаш на опцията за Audience Optimization for Posts.
Добре, веднъж пуснали тази опция, нека видим и трите добавки, с които може да се използва.
Предпочитана аудитория / Preferred Audience
Този таг приоритизира постовете, които могат да се окажат по-интересни за потребителите без да добавя рестрикции във видимостта. За съжаление не можеш да създаваш собствени тагове, а да избираш от вече създадените. Те са базирани на open graph страниците, рекламите и специфичната база от данни на компанията.
Рестрикции към аудиторията / Audience Restrictions
Всъщност, това вече беше функция, която я имаше във facebook. Тя се използва, за да намали видимостта на поста въз основа на няколко фактора – пол, възраст, местоположение или други.
Статистика за аудиторията / Audience Insights
Какво е използваемостта на таговете по интереси, ако не можеш да разбереш как те допринасят за видимостта на твоите постове? Ето защо, от Facebook добавиха опцията за статистика на аудиторията, която дава възможност да се разглеждат различни данни за постовете, които пускаш. Получаваш данни за всеки таг, който зададеш на поста.
Добавка към цяла тази информация, колегите от Quicksprout са създали уникална инфографика, която също може да бъде от полза за твоята бизнес страница.
Извод
Facebook в момента е най-насочващия сайт. Те са един от най-добрия източник на трафик онлайн. Вирусни сайтове като BuzzFeed и UpWorthy са създали своята огромна аудитория именно благодарение на хората във facebook. А в момента те продължават да генерират огромни количества трафик към сайтовете си.
Не трябва да се отчайваш заради спадащата видимост, която съдържанието ти в страниците получава. А вместо това, е нужно да експериментираш със съдържанието и да използваш съветите в тази статия, за да имаш успех. И все пак, ако не се получава, винаги може да добавиш и планета реклама към своя facebook маркетинг микс.
Наясно ли си и с други големи facebook ъпдейти, които може да са от полза на бизнеса? Ако е така, ще се радвам да споделиш в коментарите!