Колкото повече нашият живот бива споделян или “Upload-ван“ в социалните мрежи, толкова по важно и трудно става за нас невинните потребители да опазим личните си данни. За това трябва да се вземат на лице всички мерки за сигурност, с които разполагаме.
Това от което се интересуваме на първо място е нивото на сигурност на мрежата. На случаен принцип избираме най-масовият или поне за България сайт, а именно Facebook. Всеки иска да е малко или много “НЕВИДИМ“ във Facebook, не го приемайте буквално, та мисълта ми е да сме максимално близки до него.
За да станете „невидим“ първото нещо което е нужно да направите е да е стигнете до вашите лични Facebook настройки. Веднъж щом сте се вписали в своя акаунт, просто се доберете до горният десен ъгъл и натиснете „настройки“ както е показано по-долу . Това ще ви отведе до менюто с настройките, които ще ви позволят да станете скрити.
Личните настройки (privacy settings) са важна част и не бива да се пропускат дори и когато не искате да станете „невидими“, а просто имате Facebook акаунт.
1. Кой може да вижда вашите публикации?
Това е добра опция, направете настройките според това кой държите или искате да вижда нещата, които споделяте, статусите които пишете, дори и снимките, които качвате. Възможностите са няколко:
– само приятелите ви във Facebook
– само хора от семейството ви
– или ги направете видими само за себе си (или социалните мрежи не са за вас по- скоро)
2. Преглеждайте публикация, на която сте тагнати преди тя да се появи на вашата стена.
Притеснени сте за снимка, на която не мислите, че сте в най-добрата си светлина, не се притеснявайте, ако някой се опита да ви отбележи на снимката, вие първи ще трябва да позволите това.
3. Лимит за вашите стари публикации.
Също може да поставяте лимит, който вие сте избрали за това колко стари постове да се показват на стената ви и кой да ги вижда или обратното.
4. Кой може да ви изпрати покана за приятелство?
Може ли някой да ви изпрати покана за приятелство или задължително трябва да е приятел с ваш приятел, вие решавате, но сигурно бихте предпочели „не сега“ като опция, ако желаете да останете невидими във Facebook.
5. Кой може да ви вижда с имейла предоставен от вас?
Изберете между приятелите ви, приятели на приятелите ви или всички.
6. Кой може да поства на стената ви?
Възможностите са: Вие и приятелите ви или само вие.
7. Кой може да вижда публикации, на които сте тагнати, съответно са и на вашия Timeline?
Всички, приятелите ви ,приятели на приятелите ви или вие, за да бъдете невидим по скоро бихте се насочили към края на този списък.
8. Кой вижда предложенията за таг, когато снимка на която е намерена прилика с вас бъде качена?
Едно от най странните неща на социалната мрежа е това как за бога предполага и прави прилика на вас в снимките на приятелите ви и им предлага да ви тагнат. Изберете (No One ), за да сте по „невидими“.
9. Кой може да ви следва?
Ако позволите на някой да ви следва, правите точно обратното на това да сте невидими в социалната мрежа. Бъдете сигурни, че единствените ви последователи са вашите приятели.
В днешно време е трудно да бъдем „невидими“, ако използваме социални медии. Но все пак, ако искате да намалите видимостта си, тези съвети ще ви помогнат.