Искаш ли да увеличиш печалбите, продажбите и успеха от твоите Facebook реклами? А искаш ли и да избегнеш топ грешките, които вадят пари от джоба ти всеки месец? Да?
Статията е точно за теб.
Ще научиш кои са 7-те топ грешки, които съм забелязъл откакто се занимавам с Facebook реклами. Грешките провалят както шанса да правиш повече чисти печалби, до това да правиш изобщо някакви печалби. Така че, ако имаш проблем с „фейса“, най-вероятно ще намериш решението тук. Мислиш, че не правиш грешки? Помисли си пак.
Виждал съм грешките в рекламни акаунти както на начинаещи, така и в големи бизнеси, които ползват агенции да им водят кампаниите с тлъсти хонорари + процент от продажбите.
След като прочетеш статията, ще избегнеш топ 7-те грешки, които костват пари, време, нерви и пропуснати възможности.
Да започваме.
Съдържание
- Грешка №1: Мислиш, че ако няма продажби проблема е (само) във Facebook;
- Грешка №2: Искаш да продаваш твърде рано;
- Грешка №3: Разчиташ само на Facebook Ads за привличане на трафик и продажби;
- Грешка №4: Нетърпелив си и очакваш бързи резултати;
- Грешка №5: Изчисляваш успеха на рекламите чрез ROAS вместо ROI;
- Грешка №6: Първо зареждаш продукта, после тестваш дали рекламите работят;
- Грешка №7: Опитваш да увеличиш бюджета на рекламата (scaling) твърде бързо;
Грешка 1. Мислиш, че ако няма продажби проблема е във Facebook
И как не. Гурута предлагат:
- Kурсове;
- Консултации;
- Обучения
Kак да овладееш или станеш милионер от Facebook. Хората започват да мислят, че е решение на всичките им проблеми. Както и източника… Грешка.
Facebook е просто канал, от който дърпаш трафик към твоят сайт
Какво се случва и какво предлагаш в него определя резултатите.
Преди да стартирам Neviacommerce, в който показвам как да стартираш онлайн магазин или търговия в Ebay/Amazon чрез дропшипинг, управлявах рекламни акаунти. Това беше една от топ грубите грешки. Хората по цял ден си оптимизираха рекламките към нещо, което хората не искат да купят.
Ако продуктите (или сайт) са зле – нищо не става. Приоритет винаги е да си оправиш собствената „градинка“:
- Имаш ли “сочна” оферта? Продукти, услуга и т.н. Продукта трябва да е атрактивен. С перфектна цена. Трябва да има търсене и да имаш някакво предимство пред конкуренцията. Иначе няма причина да вземат от теб.
- Имаш ли професионално изглеждащ и изработен онлайн магазин? Кристално ясни снимки. Възбуждащи описания. Светкавично зареждане. Лесна навигация. Визия, която се запомня. Постоянно виждам сайтове, които все едно са правени от шестокласници. После собствените им се чудят защо няма продажби…
Facebook е просто платформа, от която дърпаш трафик! Рекламите се провалят? Твой проблем. Не на Facebook. Но хората го приемат трудно.
Когато нещо се прецака, винаги има оправдания:
- “Facebook ми праща фалшив трафик (любимото ми)”;
- „Facebook не работи. От там хората не купуват“;
- „Пробвах ама нищо не стана. Нещо платформата не е ОК“;
Недей да очакваш чудеса, ако нещата вече не вървят. Доста хора гледат на Facebook като че ли е длъжен да им докарва много продажби за жълти стотинки. Ако не го прави, значи проблема е в него. Никога в тях.
Извод?
Дали трафика от Facebook купува, зависи от твоите продукти, сайт и маркетинг.
Ако се проваляш в тези точки и рекламата ще куца:
- Ако продуктите не са хубави и атрактивни, хората ще ги подминават в NewsFeed-a;
- Ако сайта е зле, хората ще влизат и излизат веднага, без да купят;
- Ако маркетинга е зле, отново рекламата ще страда;
Рекламата във Facebook е успешна когато носи пари. Когато нещата се провалят от твоя страна недей да виниш Зукърбърг, а прегледай плана си отново.
Решение
Пусни диагностика:
- Пазара харесва ли твоята оферта?
- Онлайн магазина добре ли е изграден?
- Правилно ли таргетираш във Facebook?
По-подробно…
Стъпка 1: Пазар и оферта (Product/Market fit)
- Има ли достатъчно клиенти, които можеш да достигнеш във Facebook за да издържат теб и твоят бизнес?
- Предлагаш ли атрактивен продукт, който доказано се купува от твоите идеални клиенти?
- Имаш ли конкуренция? Ако да, имаш ли някакво предимство пред нея? (ако нямаш, ще взимат от нея, вместо от теб.)
Стъпка 2: Сайт/онлайн магазин
- Добре ли е описан продукта/офертата– видео, продуктови описания, характеристики и т.н.?
- На добра цена ли е предложен?
- Имаш ли предимство пред конкуренцията?
- Имаш ли „фуния“, която да превръща обикновен посетител в редовен клиент?
- Имаш ли софтуер за увеличение средната големина на поръчката (AOV) чрез свързани продукти (cross-sell) или препоръчвани на по-скъпи (upsell)?
Стъпка 3: Facebook
След като отговориш положително на горните въпроси, разгледай нещата във Facebook:
- Правилно ли насочваш рекламата (таргетиране)?
- Рекламата правилно и ясно ли комуникира офертата на аудиенцията?
Ако откриеш грешка в стъпките – ще имаш проблеми. Поправи я и се махат. Ако всичко е ОК – ще имаш продажби. Гарантирано.
Грешка 2. Искаш прекалено много прекалено рано
Представи си… Стоиш в бар и гледаш убийствена мацка. Отиваш до нея и казваш:
Здрасти! Хайде да се женим?
Представи си реакцията… Същата простотия се случва онлайн. Доста рекламни акаунти са ми минали през ръцете и това е една от най-големите и чести грешки. Масово хората насочват трафик, който за пръв път чува за теб (студен трафик), към продуктови страници. И то към продукти с висока цена. Чакай. Не така. Правиш същото както в примера горе. Искаш твърде много, твърде рано.
Когато рекламираш винаги започвай с безплатна стойност:
- Рекламирай видео, как аудиенцията ти да реши свой проблем;
- Рекламирай блог пост с полезна информация;
- Рекламирай безплатна консултация за да обучиш клиента;
След това, поискай имейл адрес. След имейл адреса – предложи дребна покупка – например 10 лв./долара. Така минаваш важна психо граница. Вече имаш клиент, не случаен посетител. След това, чрез ремаркетинг предлагай все по-скъпи продукти. Повярвай ми, така ще е далеч по-ефективно. И евтино.
Извод?
Започни с нещо малко и увеличавай постепенно. Да рекламираш топ продуктите ти веднага на студен трафик ще даде слаби резултати. По-ефективно ако запознаеш първо посетителите с твоите предимства, полезна информация и т.н. След това, чрез имейл маркетинг в комбинация с Facebook ремаркетинг рекламирай по-скъпите и печеливши продукти.
Решение?
Парите са във фунията за продажби. Имаш нужда от план как да продадеш повече на потребител напред във времето. Ето как става….
Стъпка 1: Води с безплатна стойност – видео, статия и т.н.
Най-добрата продажба изглежда като съвет. Създай наистина качествени статии решаващи проблеми или обучаващи потребителите в твоят пазар. В тях сложи връзки към някои продукти. Например ако продаваш хранителни добавки, създай статия от типа:
- „Ултимативното ръководство как да качиш 8 кила чиста мускулна маса, без да трупаш мазнини“;
- „Как да свалиш излишните мазнини, без да гладуваш и губиш мускулна маса“;
(Като бивш фитнес маниак ти гарантирам, че ще докараш трафик с подобни заглавия).
В нея представи няколко продукта, които помагат да се постигнат целите:
- Протеин;
- Креатин;
- Аминокиселини;
- Други суплементи;
Въпреки, че още тук ще имаш продажби, целта е друга:
Приоритет 1: Да привлечеш евтин трафик към сайта. Когато рекламираш статията, ще плащаш по-малко. Хората повече кликат на полезно съдържание отколкото на реклами.
Висок CTR – ниска цена за клик.
Приоритет 2: Да се позиционираш като експерт. Хората купуват от експерти, които им дават насоки и решения. Чрез дълбоки статии, където проблема се разглежда в детайл, постигаш точно това. Смятат ли те за експерт, ще ти вярват какво е добре за тях и купят от теб.
Приоритет 3: Да попълниш ремаркетинг списъка. Всеки който е влизал в сайта и чел нещо е „затоплен“. Вече те познава. Не е онзи студен трафик.
Когато водиш със стойност (статия/видео/друго) пълниш по-бързо ретаргетинг списъка на който ще рекламираш вече да купи нещо. Като стана дума…
Стъпка 2: Рекламирай продукти специално за привличане на клиенти чрез ремаркетинг (entry point products/tripwire offers)
Това са или евтини продукти, или такива на промоция с една цел – да привлечеш клиент. Обичам да рекламирам тези продукти чрез ремаркетинг. Така виждам най-голяма възвращаемост. Цената им е импулсивна – 5/10/15/20 долара/лева/евро. Ако игнорираш стъпка 1 или все още нямаш статии, насочи студеният трафик към тези продукти. Ще имаш конверсия. Не са скъпи и клиента няма да проучва и мисли чак толкова дълго.
Стъпка 3: Основни продукти (core offer products)
Тук правиш парите. Това са продуктите с нормален маржин, които носят парите на магазина. Гарантирам ти, че се продават доста по-лесно когато вече е купил първият тип – за привличане на клиент. Вече те знае. Не си го излъгал с цените за доставка, времето, качеството и т.н. Имаш доверие от клиента. Когато направиш оферта за основните продукти, ще я приеме по-лесно. Отново тук действаме с ремаркетинг. Отдели клиентите от стъпка 2 и им рекламирай основните продукти.
Стъпка 4: Скъпи/премиум продукти (profit maximizer)
Тук има още повече пари. Това са продуктите с голяма цена, която не е за всеки. Няма да са най-масовите, но ще правиш най-големите си печалби тук. Разбира се, зависи как ще изградиш стратегията си. Например ако имаш магазин за дрехи, и продаваш най-много от продукти в диапазона 40-100 лв. те ще правят най-много оборот и печалби. Те ще изхранват магазина. Премиум продукти ще продаваш по-малко, но ще добавят приходи към магазина.
Тези продукти може да са:
- Маркови якета по 300 лв.;
- Обувки за 400 лв.;
- Палта за 500 лв.;
Няма да са за редовият потребител, но ще добавят сериозни пари. Ако пък печелиш от твоето знание – електронни книги, обучения, услуги, консултации и т.н. премиум продуктите може да са:
- Семинари за 500-600/1000/2000 лв. и нагоре;
- Персонално обучение в рамките на 2-3 месеца за няколко хилядарки и т.н.
Някои бизнеси излизат на печалба чак тук. Първите 2 типа продукта просто избиват разхода за реклама и маркетинг. Печалбите идват от премиум продуктите или услуги.
Чрез Facebook реклама, имейл маркетинг и т.н. движи клиентите из продуктовите нива
След като някой купи началният продукт, пусни му реклама да купи от второ ниво (core offer). На закупилите от второ ниво – премиум. Просто е. Отделяш клиентите на различните продуктови нива в аудиенции и им пускаш реклама. Целта от ниво 1 да мине в ниво 3 и купи всичко по тях. С тази стратегия ще продаваш много, много повече. На много, много по-ниска цена.
Грешка 3. Разчиташ само на Facebook Ads
Ако някой ти каже, че едва ли не можеш да разчиташ само на Facebook за източник на приходи, по-добре си спести времето и излез от срещата.
(И между другото, ако усетиш, че някой ти губи времето в кофти среща, направо си кажи – „Имам работа и трябва да тръгвам.“
Да. Изглежда грубо. Но повярвай ми, времето не се връща. Не го губи. Ако го играеш много учтив, няма да стигнеш далеч…)
По конверсии (продажби, записвания в имейл лист и т.н.), Facebook ми се класира на 4-5 място. Най-много конверсии ми докарват:
- Adwords;
- Органичен трафик от Google (задължително инвестирай в SEO);
- Имейл маркетинг;
- Реферални програми;
- Facebook;
„Фейса“ е чак последен. Идеята е да ползваш и други източници на трафик. Риск е да се опреш само на него. Ти си просто един гост на Facebook Реално, ти не притежаваш страницата си. Нито феновете. Нито пък аудиториите в Ads Manager. Ако искаш да се свържеш с последователите си извън Facebook няма как да стане. А рекламният ти акаунт може да го блокират без да дадат никаква причина.
И какво правим тогава?
Имах подобен случай. Още в първият ми онлайн магазин. За няколко дни рекламният акаунт беше блокиран и нямаше нищо за вършене. Реално за 5 дни нямаше работа и карах на „угарки“ от когато рекламите работеха. Има и по-страшни истории.
Оглеждай се и за други източници на трафик. Не само ще правиш повече пари, но и ще спиш по-спокойно. Като трафик, при мен нещата са горе-долу следните:
- 60% органично търсене (трафик от търсачката на Google);
- Директният трафик също е голям – 21.7%.
- Рефералният – 11.3%.
- Social – 1-2%.
Има и други източници на продажби като:
- Продажби на партньори;
- Маркетплейси (Амазон/Ebay);
- Банери в чужди сайтове;
В процес съм на добавяне и на:
- Instagram;
- Дропшипинг програма;
- Афилиейт програма;
Идеята е, че дори един канал да откаже, другите без проблем ще носят поръчки. При повечето магазини и сайтове, които разчитат само на Facebook нещата стават грозни ако нещо „изгърми“ – блокиран акаунт или друг проблем.
Извод? Facebook е отличен канал за продажби и трафик, но развивай и други. Никога не разчитай само на него.
Решение? Ако имаш онлайн магазин, създай няколко канала за продажби. Ще продаваш повече и ще си по-сигурен.
Развивай:
- SEO – оптимизация за търсещи машини;
- Реклама чрез Google Adwords;
- Списък с имейл маркетинг абонати;
- Афилиейт програма;
- Дропшипинг програма;
- Реферални програми;
- Акаунти в Amazon, Ebay или друг маркетплейс;
- Реклама в чужди сайтове; Instagram;
- Pinterest;
Не е лесно, но си струва.
Грешка 4. Нетърпелив си и очакваш бързи резултати
Често виждам как някой е изхарчил 15 долара за реклами, няма продажба и мисли, че Facebook:
- Не работи;
- Му праща фалшив трафик;
- Хората от там не купуват;
Чакай малко. Най-често хората купуват едва след 5-6 посещения в сайта. В зависимост от продукта и цената му – може и доста повече.
- Разглеждат сайта;
- Цени и условия за доставка;
- Предимства на продукта;
- Конкуренцията;
Това отнема време. Не става бързо. След няколко дни решават да поръчат. Ако сайта/продукта е добър – ще е от теб.
Разбира се, че някои ще купят още при първо посещение. Но това ще са малък процент. Повечето ще изчакат докато проучат/разгледат на други места. При първият ми онлайн магазин за дрехи, трябваше да чакам 2 седмици докато дойде първата продажба. И то продуктите бяха масови и никак скъпи.
Нацелването на „таргетиране – оферта“ също отнема време
Понякога продукта ти няма да се хареса на потребителите. Пробвай с друг. После друг. Друг… Докато уцелиш правилният. Тогава вече ще видиш ефекта от рекламите – продажби и чисти приходи. Преди това имаш работа – да намериш атрактивният продукт за правилната аудитория. Отнема време. Ако си свършил работата в началото – проучване дали клиентите са ти във Facebook и имаш идеалният продукт за техните нужди, значи е въпрос на време. Не се отчавай. Натискай смело.
Извод?
Facebook рекламата работи. Просто имаш нужда от време докато нацелиш „таргетиране – оферта“ и дадеш на пиксела достатъчно информация. Понякога отнема време. Изгорени бюджети. Нерви. Няма страшно. Нещата ще се наредят с времето.
Решение?
Първо, разбери, че ще губиш време и пари в тестове. За това съветвам, да се отделят няколко стотачки, за които няма да ти е жал ако ги профукаш. С тях се тестват:
- Таргетиране;
- Продукт;
- Послание;
- Изображение;
- Landing страница и т.н.
След като уцелиш, започваш да влагаш повече пари и печелиш. Добрата новина е, че с времето рекламите стават все по-точни и печеливши защото:
- Захранваш пиксела с информация;
- Създаваш списък за ретаргетинг;
- Създаваш имейл списък;
- Получаваш обратна връзка какво да подобриш в таргетирането/офертата и т.н.;
Така че, времето е на твоя страна. Ако очакваш бързи резултати, но не ги получаваш, значи трябва да подобряваш рекламите, продукта или цялостната стратегия. А това изисква време.
Грешка 5. Доверяваш се на ROAS вместо на ROI
- ROAS – return of ad spend
- ROI – return of investment.
ROAS лъже. ROI – никога.
Каква е разликата между 2-те метрики?
- ROAS посочва приходите.
- RОI чистите печалби.
Проблема? Приходите не плащат сметките. Чистите печалби го правят. ROAS обаче се котира повече. Не знам дали от незнание или защото е по-голяма метрика и кара хората да се чувстват по-горди. Проблема с ROAS е, че крие реалната картина.
Искаш ли да ти покажа как можеш да имаш 20X ROAS и да фалираш?
Пусни реклама с купон за намаление от 25%. Добави и следното – ако потребител сподели с приятел за промоцията и той получава 25%. Супер сделка – и двамата получавате 25% намаление. Вирусният ефект ще е зашеметяващ. Сложи бюджет на рекламата от 100$. Ако продукта е добър, съвсем спокойно можеш да продадеш стоки/услуги за 2 000$. Приходите ще са страхотни. Продажбите ще се трупат. 20X ROAS!
Време за суровата реалност…
Да изкараме разходите от лъскавият ни ROAS:
- Самият разход за реклама – 100$.
- Минус 25% купон за намаление (също така и -25% за приятеля);
- Цената да се сдобиеш със стоката – да речем 30%. (например продаваш маратонки за 100 лв., но ти струват 30 лв. да ги вземеш на едро. Чистата ти печалба от тях ще е 70 лв.);
- Такси за обработка на пратката;
- Такси за плащане – PayPal, Stripe, Braintree и т.н. си взимат процент от всяка транзакция. А понякога може да е над 6-7% (2Checkout);
- Разходи за chargebacks – 25-30$ фиксирана такса;
- Разходи за връщане на пари (refunds);
- Разходи по прибиране и плащане на отказани/невзети пратки (ако работиш с Наложен платеж);
- Загуби при превалутиране;
- Данъци (зависи къде се намираш и какво продаваш);
Купоните за намаление също са маркетингов разход – задължително ги отбележи като разход
Също така, не знам защо доста хора не слагат в разхода и купони за намаление. Това пак си е маркетингов разход за да спечелиш продажби. Доста хора го забравят и това им изкривява (допълнително) сметките. Накратко, ROI казва колко пари ти остават в джоба, след като се разплатиш с всички. Накрая се оказва, че си едвам на плюс. Или дори на минус. Кампанията не е печеливша.
Виж, можеш да имаш висок ROAS и пак да фалираш (истинска история)
През 2014 година един от собствениците на онлайн магазин за дамски дрехи, с който работихме на дропшипинг, пихме кафе в неговият офис. Хвалеше се, че ROAS е много висок. Фирмата, която му водеше рекламата – златна. След 2 месеца фалира.
Учудих се защото имаше:
- Доста пакети с пратки;
- Много фенове (над 60 хил. Което не е зле за България);
- Ангажираност;
- Пълни албуми със снимки на клиенти;
Абе като цяло беше и известен магазин сред дамите. Урока? Можеш да имаш висок ROAS, хиляди пратки дневно, приходи и пак да си фалираш съвсем спокойно. Ето причината..
ROAS не показва реалните печалби и разходи
Показва колко приходи имаш от бюджета за реклама. Това е. Калкулира се лесно – Приходи /(разделено) Изхарчен бюджет. Ако изкараш 10 000 лв. с 1 000 лв. бюджет, имаш ROAS 10Х. В примера горе със 100$ изкарваш 2 000$ – ROAS 20X! Само че, като изкараш разходите, картинката става доста…грозна.
Извода? Зарежи ROAS. Ползвай ROI. Както видя, можеш да фалираш съвсем спокойно докато гониш висок ROAS….
Решение – как да изчислиш реалната печалба от рекламата чрез ROI? Ползвай ROI. Само той показва колко наистина печелиш.
Ето как се изчислява:
ROI = Приходи – Разходи
Чистата печалба след разходите за реклама, купуване на стока и т.н. Накратко, колко пари ти остават в джоба след като се разплатиш с всички. Не е толкова яка като ROAS (кофти, не можеш да се изфукаш), но поне показва истината.
Ето как правилно да изчисляваш успеха на кампанията
Да речем, че продаваш 1 продукт – маратонка Nike за 100 лв. Цената на едро е 50 лв. Тоест, маржина ти е 50 лв. Струва ти примерно 2-3 лв. да опаковаш пратката и таксата за PayPal/Stripe и т.н. Пускаш кампания във Facebook и добавяш купон за намаление от 10%, за да подсладиш сделката. След 1 месец когато теглиш чертата си изхарчил 150 лв. за реклама, което ти е докарало 15 поръчки за маратонката.
Да сметнем приходите
15 поръчки х 1 бройка от маратонката на цена от 100 лв. = 1 500 лв. приходи
Приход при пълен маржин. След малко вадим разходите.
Да сметнем разходите
Разход 1: 10% купон за намаление – 150 лв.
10% купон за намаление х 1 500 лв. = 150 лв. сме изхарчили в купони за намаление.
Чистите печалби спадат на 1 350 лв. (1 500 лв. – 150 разходи по купона = 1 350 лв.)
Разход 2: Цена за сдобиване със стоката – 750 лв.
От тези 1 350 лв. трябва да извадим цената за купуване маратонките на едро:
50% х 1 500 лв. = 750 лв.
По-горе написах, че цената на една маратонка на едро е 50 лв., но я продаваме за 100 лв. Тоест, 50% от цената е разход за сдобиване със стоката.
Прихода се смаля на 600 лв. (1 350 лв. – 750 лв. разход за сдобиване със стоката = 600 лв.)
Разход 3: Разходи по доставка, пакетиране, такси за превод и т.н. – 30 лв.
Да изкараме и разходите по доставка, плащане и т.н. които са средно 2.5 лв.
15 поръчки х 2.5 лв. = 30 лв.
Прихода се смаля на 570 лв. (600 лв. – 30 лв. разходи = 570 лв.)
Разход 4: Разход за реклама – 150 лв.
Да изкараме и самият разход за реклама – 150 лв.
150 лв. в реклама = 150 лв. разходи за маркетинг.
Прихода се смаля на 420 лв. (570 лв. – 150 лв. разход за реклама = 420 лв.)
Чистата ни печалба от кампанията е 420 лв.
Нека разберем възвръщаемостта на кампанията (ROI):
420 лв. в чисти печалби / 300 лв. в разходи за маркетинг (150 лв. бюджет за реклама + 150 лв. в отстъпки) = 1.4.
ROI = 1.4
Тоест, за всеки изхарчен лев сме спечелили 1 лев и 40 стотинки.
Виждаш ли как ROAS заблуждава?
Ако смятахме по него, щеше да е 10Х!
1 500 лв. / 150 лв. = 10Х.
Повечето хора (и гурута) ще се надпреварват да споделят успехите си из групи и т.н.
„Ехее, 10Х ROAS и т.н.„
Само че това дава изкривена представа за реалната печалба. Още по-лошо създава впечатление, че печелиш много, докато си на загуба. Още, още по-лошото е, че можеш да се подлъжеш да дадеш повече бюджет на реклама с висок ROAS и да затънеш още повече, без дори да го осъзнаваш.
Решението е просто – изчислявай успеха на рекламите чрез ROI.
На рекламите с най-добър ROI задавай по-висок бюджет и внимание. Така се правят пари. Прави повече от това, което работи.
Грешка 6. Първо зареждаш продукта, после тестваш дали рекламите работят.
Често имам запитвания как да се „оправят“ рекламите във Facebook, че продукта да започне да се продава. Не става така. Някой поръчва 189 653 бройки от продукт, който си мисли, че е хубав. Наема фирма да му води рекламите и хоп… нищо не става. Избягвай да продаваш артикули, за които няма търсене. Или просто го търсят малко хора.
Това е една от най-честите и груби грешки, никога не я допускай
Още няколко секунди след като се чуем по телефона с клиент разбирам за какво става на въпрос. Ако някой започне с нещо от типа „Искам да продавам ХХХ“ веднага ми е ясно, че има голям шанс нещата вече да са заминали. Когато кажеш „Искам“ вместо „Проучих“ веднага разбирам, че някой е поспестил работа. Ще използваш „Искам да продавам“ само при 1 условие:
- Знаеш със сигурност, че продукта вече се продава. Имаш солидни доказателства като – конкуренция, сходен или същият продукт се продава стабилно през времето.
Всичко останало е хоби. Пазара не го интересува, че си вложил душа и сърце. Не му пука, че това ти е мечта от детската градина. Ако продукта ти не е атрактивен или полезен, клиента ще хвърли един поглед и подмине. След 2-3 секунди няма и да те помни.
Извод?
Рекламите не се оправят. Ако си мислиш, че можеш да продадеш лед на ескимос, по-добре се откажи. Трябва да си супер добър и талантлив за да стане. Дори да си, по-добре се насочи към нещо, което хората вече купуват. Ще ти е далеч по-лесно да продаваш ако вече има нужда, която продукта задоволява.
Ако идеята ти няма солидно доказателство, че прави пари, по-добре се насочи към друго.
Решение
Понякога рекламите просто не продават. Колкото и да човъркаш таргетирането. Криейтив. Бид. Текст. Видео. Ефект няма да има. Може да го занесеш и пред потребителя у тях, но пак няма да го вземе. Имаш проблем „пазар – продукт.“ Хората не се интересуват от стоката ти.
Преди да инвестираш пари за стока и реклама, опипай почвата
Зареди пробно количество от продукта:
- Зареди 3-4 бройки.
- Сложи само снимка на продукта и сложи форма за записване в мейл лист. Напиши нещо от типа – чакаме този готин модел тениска да дойде, остави имейл адрес и когато е налична ще те уведомим.
- Качи няколко продукта от дропшипинг доставчик. Даже да има 1-2 поръчки той ще ги изпрати и няма да има нужда да купуваш на едро.
Избери си един от 3-те варианта. След това, пусни няколко пробни реклами за да провериш как реагира пазара. Това е.
Звучи просто, нали? Учудвам се колко хора, не се сещат да го правят и остават със застояла стока. След като им го кажа, изведнъж има едно…
„Иии, абе как не се сетих. То толкова елементарно!“ Винаги първо тествай офертата чрез реклама преди да заредиш продукта. Гарантирам ти, че ще отсяваш много бързо кофти продукти. Спестяваш изгубени пари за реклама и най-важното – време.
Грешка 7: Опитваш да скалираш твърде бързо
Пускаш реклама на продукт. Всичко е чудесно. Имаш много кликове, лайкове на рекламата и продажби. Искаш повече от това…
Вдигаш бюджета двойно или тройно за да прави повече пари. Изведнъж рекламата забива. Пак имаш кликове и т.н., но поръчките намалят. Намалят…намалят. Накрая спираш рекламата. Изхарчени са доста пари за малко продажби.
Извод
При рязко увеличение на бюджета на рекламата резултатите се развалят. Facebook има нужда от време да оптимизира доставката на рекламите.
Решението е просто – карай бавно и плавно
Имаш ли успешна реклама, вдигай бюджета и с 10-15% през 2-3 дни.
Някои дават доста по-големи цифри (20-30-50%), но много зависи от големината на аудиенцията, както и пазара. Съветвам те да го караш на сигурно с 10-15%. Така даваш време на алгоритъма да изчисли на кой да достави рекламата плавно и бавно.
Причината за проблема – вдигаш бюджета твърде бързо с твърде много.
Вдигаш бюджета на успешна реклама твърде бързо, твърде много и не даваш време на Facebook да оптимизира доставянето. Доста хора когато видят успешна реклама им омекват краката и увеличават бюджета. Изглежда логично. Колкото повече пари вложиш, толкова и ще изкараш. Само че Facebook не машина за пари. Ако вкараш в него 1 долар и изкараш 2, не означава, че ако вкараш 2 ще изкараш 4.
Дай време на Facebook и той ще достави рекламата на правилните хора
Когато пуснеш реклама, Facebook оптимизира доставянето и до потребителите, които имат най-голям шанс да изпълнят желаният резултат:
- Ако си избрал за цел на рекламата конверсии (conversions) ще се достави на хора, които има най-голям шанс да конвертират – купят, оставят имейл, запишат за събитие и т.н.
- Ако избереш кликове (clicks) към сайта, рекламата ще се достави на хора, които имат най-голям шанс да кликнат.
Схвана идеята. Facebook обаче има нужда от време за да прецени на кой да я достави. Когато върви добре, алгоритъма изчислява правилно на кой да я покаже. Когато вдигнеш бюджета алгоритъма има нужда от време да намери точните хора на които да сервира рекламата. Вдигнеш ли го 2-3 пъти (както често виждам) таргетирането се „размива“. Вече трябва да намери точните хора в 2-3 пъти по-голяма тълпа. Затова и продажбите спадат при рязко вдигане на бюджета.
Разпозна ли се в някоя от грешките? Ако да, пробвай решенията, които посочих. Сигурен съм, че ще проработят. Все пак 5 години практика и опит няма как да лъжат. Facebook не е някакво митично същество, на което не можеш да му „хванеш спатиите“. Напротив когато познаваш системата, потребителите и твоят бизнес става:
- Печеливш;
- Предвидим;
- Лесен;
- ….надежден;
И то в дългосрочен план.
Успех!