Технологичната сфера е индустрията, която бележи най-големи темпове на растеж не само у нас, но и в цял свят. Появяват се все повече чуждестранни компании, които предпочитат България за развиване на своята дейност, а това неимоверно увеличава нуждата от квалифицирана работна ръка. В днешното интервю, си поговорихме с човек, който е много добре запознат със случващото се в момента в ИТ сферата. Това е Станислав Тодоров от Флекс Брикс България.
Представи се с няколко думи на читателите на МarketKing.bg
Казвам се Станислав Тодоров, от град Разград. Като студент създадох първата университетска мултимедийна рекламна дисплейна мрежа Саймакс ТВ в София, Варна и Пловдив, бил съм оперативен мениджър в различни ИТ компании, през 2014 рязко смених сферата на дейност след като бях поканен за Директор Маркетинг и Продажби в ПФК Лудогорец и от 01 Декември 2016 се завърнах в познатите ми среди като Оперативен директор в Руско-американската ИТ Компания Флекс Брикс България.
Успехът за теб е…
…следствие от комбинацията работа, жертви и правилно инвестирани ресурси.
Станислав, работиш в IT сферата. Сподели ни за проблемите, които съпътстват тази индустрия в момента?
Проблемите са 2 – човешките ресурси и липсата на държавна политика за решаването на този проблем. Средните и висши училища продължават да бълват икономисти, докато тенденциите са компаниите да търсят все повече инженери. Тази липса на ИТ специалисти надува заплатите, които растат с големи темпове и смятам, че сме достигнали границата на растежа с оглед запазване на конкурентността на стойността на труда.
Как смяташ, че можете да преодолеете тези проблеми?
Бизнесът вече започна да обучава и изгражда сам необходимите му кадри. Но това не се отчита от държавата. Реално, за да се обучи ИТ специалист от нулата би отнело между година и година и половина, като разходите за заплати и осигуровки се поемат изцяло от обучаващата компания. Точно тук държавата може да се намеси като намали осигуровките за стажантите, поне до момента когато започнат да създават добавена стойност. Могат да се подкрепят и създаването на обучителни центрове, като се намалят регулаторните рамки. Те са твърде остарели, но все още важат по еднакъв начин, ако искаш да отвориш частно училище, университет или център за обучение на персонал.
Имаш поглед над пазара на труда в IT сферата. Как смяташ, че ще се развие този пазар?
Той няма да спре да се развива. Ще достигнем един максимум в равнището на заплащане, който ще продължи да изглежда космически в сравнение с другите сектори на икономиката ни. Нови работни места ще продължат да се отворят, защото технологиите последните години се развиват с уникални темпове. Предстои в България да навлезе IoT (Internet на нещата), електрическите автомобили, 3D принтирането и други технологии, които са в разцвета си в САЩ, Русия и Западна Европа.
Стан, какво те мотивира?
Успехите, признанието и това, че оставям нещо след себе си.
С какво се гордееш в живота си?
Гордея се, че съм се родил в България, останах в страната когато беше най-трудно и днес помагам за икономическото развитие като създавам предпоставки за привличане на големи чуждестранни инвеститори и откриване на работни места. Оглавявам консултантска група, която съветва потенциални инвеститори относно регулаторните и законови рамки за навлизането им в България.

Сподели ни за живота си извън бизнеса.
Обичам да прекарвам свободното си време със съпругата ми. Много ценя спокойствието, тишината, Шопен, Рахманинов и съм пристрастен към конзолата ми Playstation 4.
Коя е любимата ти книга? А коя четеш в момента?
Любими книги трудно мога да откроя – биографията на Илън Мъск, на Стийв Джобс са тези, които отварям често. В момента чета “From Zero to One” на голямата звезда на Силициевата долина – Питър Тийл и ме очаква историята за бизнес модела на “Amazon” от основаването си до наши дни.
Къде се виждаш в следващите 5 години?
Надявам се на корицата на Forbes.
Стан, кой е най-ценният съвет, който си получавал?
Да не забравяме върху кого стъпваме по пътя си нагоре, защото рано или късно ще паднем и от хората, които сме подминали растейки ще зависи дали ще ни хванат високо горе или ще ни оставят да паднем до дъното.
Какво следва от тук напред за теб?
След като прекарах 3 незабравими години развивайки маркетинг стратегията на най-силният и успешен футболен клуб в България, получих покана да поема оперативното управление на един от клиентите на консултантската ми фирма. Флекс Брикс е компания, която работи с редица световни ритейл гиганти. Компанията иска да се развива в България и в частност във Варна. Смятам да им помогна да осъществят експанзията си.