Ние сме същества, които създават навици. Всичко, за което си мислим, правим или казваме е в резултат от дълбоко вградени в нас навици, които се появяват според поведението ни. Тези навици или подклаждат нашето развитие и пътят ни напред, или ни пречат и спират нашия прогрес. В действителност, състоянието и качеството на живота ни в момента е пряко отражение на нашите ежедневни навици.
Навиците са безспорно много мощна част от живота ни. Те са неразделна част от базисната поведенческа психология, която оформя посоката на живота ни. Те са толкова неразделна част от нас, че едно проучване установява, че приблизително 45% от всичко, което правим ежедневно се задвижва от нашите навици.
Но тук има и нещо друго – лошите навици. Раздялата с нашите лоши навици и създаване на нови такива, не е никак лесна задача. Това е голям ангажимент, изисква воля и непоколебимо желание да преодолеем нашите привидно естествени тенденции да мислим, чувстваме, говорим и действаме по определен начин. Според бестселър автора Робин Шарма, 25 дни са достатъчни да се отървем от лош навик или да създадем нов.
Ясно е, че за тези, които абсолютно се ангажират с неща като щастие и успех, използват навиците за обогатяване в живота. Те са инструмент, който ни помага към прогреса и ни помага в изпълняването на една или друга задача.
И все пак, в по-голямата си част, ние често оставаме на тъмно. Не сме сигурно в себе си и не знаем как точно да стартираме процеса за придобиване на нов добър навик. Кои са най-добрите навици в живота, които трябва да имплементираш, за да пожънеш успех и щастие? Става ли с някаква магическа пръчица в стил Хари Потър?
Кои са най-добрите навици, които трябва да имаш?
Докато всеки списък с навици, който видиш, може да ти се стори странен – тук съм подбрал няколко, които гарантирано ще ти помогнат да стигнеш целта си. Фокусирай се върху тези навици, полагай усилия да ги внушиш на себе си и ще забележиш напредъка и импулса в ежедневието си. Но разбира се, не ме слушай само, а го тествай върху самият себе си, в твоя живот.
Ставай рано
Ранните сутрешни часове са онова време, в което половината свят спи, а ти имаш шанс да си стъпка или две пред тях и да свършиш огромно количество работа. Тези часове са изключително продуктивни, позволявайки ти да си наистина фокусиран в дългосрочен план. Всеки, който е загрижен сериозно за успеха си, се събужда рано сутрин.
Дори и да не си morning person (като мен), постепенно променяй ежедневието си, за да направиш ранното ставане свой първи навик. Аз лично използвам невероятния инструмент на Apple – Bed time, с който настройвам различните аспекти от съня ми, като колко часове сън имам нужда, в колко часа горе-долу мога да ставам сутрин и в колко часа горе-долу си лягам вечер. Същото нещо може да правиш и без инструменти. Лягай си в приблизително един и същи час всяка вечер и ставай в един и същи час всеки ден.
Бъди благодарен
Прекарваме огромно количество от времето си в проблеми. Но всъщност, проблемите са част от живота и понякога разрешаването им ни карат да се чувстваме истински живи. Един от начините за решаване на проблеми е промяната на фокуса. Трябва да бъдем благодарни за всичко, което имаме, дори и проблемите.
Благодарността е най-сигурният път към здраве, щастие и успех. Тя измества вниманието ни към това, което имаме, а не към това, с което не разполагаме. Това е естественото изобилие на простите удоволствия и възможности, които всъщност ние често приемаме за даденост.
Усмихвай се
Проучване на psychologicalscience.org показва, че хората, които се усмихват по-често са по-щастливи от живота си, отколкото тези, които не се усмихват често. Това е най-добрият навик, който ти позволява да намериш емоционалния, умствения и духовен мир с течение на времето – просто чрез поставяне на усмивка на лицето ти.
Психологията на тялото ни, диктува психологията на ума ни. Обратното също е вярно. Когато се мръщим предаваме чувство на тъга и депресия към мозъка си, а той започва да действа на база тази информация. Именно, за това, трябва да препрограмираш себе си и да внедриш този невероятен навик в ежедневието си. Убеден съм, че ще забележиш мигновена промяна в себе си.
Упражнения/спорт
Спортът е от огромна полза за нашите тела. Не важи за тежки вдигания на тежести или тичане в маратон. Това по-скоро е до правене на дейности, които активизират кислорода в кръвта и отключват ендорфина в тялото ти. Аз лично ходя често да плувам.
Не само, че ще се чувстваш физически по-добре, но когато започнеш този навик ще се чувстваш по-мотивиран. Упражненията освобождават допамин, окситоцин и серотонин в системата, давайки ни почти еуфорично въздействие, без използването на каквито и да е било лекарства.
Спестявай и инвестирай
И това нямаше да бъде завършен списък с добри навици, ако в него нямаше спестяване и инвестиране като съвет. Доста често пренебрегваме необходимостта от запасяване за бъдещ период, за труден момент, в който ще трябва да излезем някак си, а спестяванията могат да се окажат това спасително въже.
Но тук не става въпрос само за спестяване. Трябва да инвестираш парите, които спестяваш. И да го правиш умно, разбира се. В своята книга „Богат татко, беден татко“ Робърт Кийосаки споделя, че е много важно да знаем за разликата между актив и пасив и да инвестираме само в активи, които ще ни носят бъдеща изгода.
Учи нещо ново всеки ден
Най-добрата инвестиция, която можеш да направиш – е да инвестираш в самият себе си. Ученето на нещо ново всеки ден е огромна инвестиция, която може да ти струва само време и внимание. Придобиването на нови знания и умения са най-добрия начин да бъдеш конкурентноспособен, да задържаш погледите върху себе си и да привличаш повече страхотни хора в обкръжението си. От научаване на нов чужд език до учене на програмни езици, започването малко по малко всеки ден ще превърне това действие в страхотен навик.
Няма значение как си решил да внедриш този навик в себе си – чрез онлайн курсове, четене, гледане на видео клипове или дори TED видеа, значението на прилагането на този навик е от първостепенно значение. Намери нещо, което си струва времето ти и започни да го правиш по малко всеки ден.
Върви срещу страховете си
Прекарваме много време потопени в страховете си. Толкова сме притеснени и нервни за бъдещето, че забравяме да се насладим на момента, да обръщаме внимание на малките неща. Това е толкова вкоренено в съзнанието ни, че се боим от нещата, които задушават нашия напредък.
Пробиването на страховете може да се окаже един от най-полезните навици, които можеш да придобиеш. Започни с някой малък страх и прави крачка всеки ден. До 2011 година не можех да плувам. Или поне така си мислех. Летата ходихме да скачаме от буните край Варна, но ме беше много страх. Но лятото на 2012 реших, че не може да продължавам по този начин. И просто скочих от онази буна на Траката. Това единствения начин да преодолееш страховете си – като тръгнеш срещу тях!
Наслаждавай се на времето прекарано със самия ТЕБ
Един от най-важните навици, които много от нас забравят да вкоренят в себе си е онова време, което си е само за нас. Времето, в което оставаме насаме със мислите си. Направо едно малко нещо, което обичаш да правиш всеки ден. Не винаги става въпрос за постижения и постигане на цели. Правейки едно малко нещо, което обичаш, всъщност насаждаш спокойствие и постепенно си връщаш фокуса над важните неща.
Независимо дали слушаш музика на своя телефон, разхождаш се в парка, гледаш филм или каквото и да е друго, бъди сигурен, че обособяваш време за себе си всеки ден.
Чети
Независимо дали четеш вестник, фентъзи книга, новела или нещо друго. Просто намирай време за четене. Четенето е важен навик, който да се развива в живота и не трябва да се разчита на аудио книги или филми през цялото време. Доброто старомодно четене без екран – това е истинско удоволствие.
Четенето помага да откриваш нови светове, идеи и знания, които не си знаел преди това. Това е страхотен начин да научиш нещо ново и да се забавляваш едновременно.
Води си дневник
Тук направо ще цитирам един от любимите си автори Робин Шарма за необходимостта от водене на дневник.
„Дневникът е забележително силен начин да мислиш по-ясно, да изградиш огромно самосъзнание и да записваш целите, които си си поставил. В часа за личностно развитие записвай прозренията, чувствата, надеждите и мечтите си. Също така, анализирай причините, ако се чувстваш отчаян за нещо, и изследвай дълбоко страховете си. Дневникът ти е мястото да изразиш благодарността си за всичко, което имаш и да документираш пътуването си през живота.“
Животът е дар и за това си струва да бъде записан.
Колаборация
В стремежа си да успеем и направим повече, често забравяме за другите. Не успяваме да допринесем за успеха на някой друг. Не става въпрос за даряване на пари, а за използване на твоето време в колаборация с някой друг за неговия или общия успех. Това е нещо много по-ценно от парите.
Както споменах по-рано, ние сме склонни да прекарваме твърде много от времето си потопени в тревога и безпокойство. Но, когато привлечем навика да допринасяме за другите, ние можем лесно да облекчим нашите лични притеснения, и дори проблемите си, чрез реализиране на необходимостта от подпомагане на другите. В действителност, хората, които допринасят до най-голяма степен за другите, са тези които в крайна сметка постигат най-голям успех.
Как да започнеш?
Колко от навиците изброени горе използваш в своя живот?
Колко от вредните ти навици те задържат и спират прогреса ти?
Лошите навици могат да изиграят неприятна роля в ежедневието ни и тяхното премахване е доста трудно. Началото е най-трудно и за това трябва да започнеш стъпка по стъпка. Малко по малко. Премахваш един лоп навик и на негово място слагаш добър навик.
Навиците, които съм изброил са един от най-добрите, които можеш да внедриш в своето ежедневие. С колко от тях ще започнеш още сега? А имаш ли възражения към тях? Сподели в коментарите!