Да, цифрите не са подвеждащи. Пиша от 2009 година различни видове статии в ниши като бизнес, футбол, спортни залози, личностно развитие, психология и много други. Даже стартирахме нов проект в агенцията, където предоставяме качествени новини свързани с Варна, региона и страната.
Само в MarketKing.bg имам над 500 написани и публикувани от мен материали. В сегашната версия на личния ми блог (Aptrail.net) са вече над 100, а през годините блогът ми е претърпявал различни промени и даже не помня по колко статии е имало в различните варианти през годините.
Средно пиша по около 1300 думи на статия, изключвайки материалите в личния сайт. При написани повече от 1000 статии, това прави над 1 300 000 думи. Уоу…
Но в момента нямам намерение да се хваля или да се бия по гърдите. Не. Искам да ти споделя опитът, който натрупах през всичките тези години и какви основни неща научих за писането и развиването на различни медийни сайтове. Опит, който може да ти бъде много полезен.
Не бих казал, че съм открил топлата вода по някакъв начин или това, което казвам е мега иновативно. Не. Част от съветите, които ще споделя с теб, са взети от други топ писатели и блогъри, които съм следял през годините и продължавам да следя и до днес. Просто това е променено през моята призма и работа през всичките тези вече над 11 години.
Ще бъда изключително откровен с теб. Ако искаш да пишеш, но нещо те спира – действай, не чакай знаци. Или по скоро – ето ти нов знак! Започвай да пишеш без да премисляш твърде много. Остави се и нека ръцете ти да те водят.
Днес писането е доста трудно. Едни обикновени listicle статии отнемат двойно повече време, когато преди това неприятно положение са отнемали точно 30-40 минути. Лесно е да пишеш, когато времената са хубави. Правиш си кафе, отваряш лаптопа и просто започваш да редиш думички.
Всяко писане започва първо с четене
За да създаваш невероятни текстове и да пишеш като цяло – първо е нужно да четеш. Да четеш по много. Само така ще обогатяваш речника си и ще тренираш мозъка си да работи целенасочено.
Аз лично обожавам четенето. Всичките ми близки и приятели го знаят. Получавам доста книги като подаръци. Уникално е. Чета всякаква литература – бизнес, психология, личностно развитие, маркетинг, финанси, художествена литература. В последните години започнах да харесвам трилърите. Намирам ги за доста интересен жанр. Чета исторически романи, фантастични и фентъзи романи, обичам и романтичните книги.
Четенето много помага и с писането. Освен обогатяване – дава и много идеи за бъдещи материали, които би написал. Генерирал съм стотици идеи от книгите, които съм прочитал. Казвам ти – помага. Просто трябва да ти харесва да го правиш.
Започни със заглавието
Всички най-добри топ писатели в световен мащаб го казват – пиши всеки ден, за да подобриш умението. Казвам ти го с ръка на сърцето и аз. За да развиеш това умение, трябва да работиш върху него.
Знам, понякога има дни и седмици, в които нямаш никакво желание за писане. Не ти се пише дори и стотина думички. Но не спирай! Предизвиквам те.
Да, аз самият имам подобни периоди и понякога те продължават доста дълго. В момента съм в продуктивна серия от четири дни. Надявам се да успея да запазя темпото и да продължа.
Предизвиквам те и ти да го направиш. Започни със заглавието. Сигурен съм, че след като веднъж сложиш началото, сам ще поискаш да продължиш, защото след заглавието мисълта ти ще започне да тече. Повярвай ми. Тази статия е истински пример за това. Започнах да я пиша в офиса, а сега продължавам вкъщи.
Започни със заглавието. Веднъж, когато имаш тема за писане, думите ще започнат сами да извират.
Количество пред качество
Този съвет може да ти се стори доста странен. Но определено мисля това, което казвам (или пиша). Добре ме разбра – количество пред качество.
За да започнеш да пишеш страхотни текстове, които ще се четат супер лесно от масовата аудитория – трябва да натрупаш опит, да научиш какво харесва тази аудитория, да разбереш как се пишат материали лесни за четене. Трябва да научиш твърде много неща.
Но, за да научиш всичко това – то първо трябва просто да започнеш да пишеш. В началото не разчитай толкова много на качеството. По-скоро е важно да бъдеш консистентен и праволинеен. Да отвориш лаптопа и просто да стартираш с писането.
Първите ти материали със сигурност няма да бъдат перфектни. Ще получаваш критика. Но това е напълно нормално. И какво като на никого не му пука?! Моля те, не се отказвай. Продължавай…
С времето ще усъвършенстваш писането си и ще изградиш собствен стил. Само не се отказвай. Гледай голямата картина и мисли за бъдещето. Разбира се, ако искаш силно да се занимаваш с това.
Проучване и анализ
Тази част е много важна, когато говорим за бизнес писане. Но и не само. В MarketKing.bg се налага да знаем кои са нашите конкуренти, какво правят те и как можем ние да го подобрим, за да привличаме нови читатели. Проучванията и анализите са неделим подход от този процес на развиване на бизнеса.
В интернет можем да намерим различни инструменти и техники, които биха ни помогнали да анализираме различни видове съдържание и следователно – да го подобрим.
Една от популярните SEO техники за писане на статии е Skyscraper technique. Това е техника или метод, където намираш страхотна статия от твой конкурент. Прочиташ я и откриваш точки или други неща, с които да я обогатиш. След това започваш да пишеш с идеята да направиш материала още по-добър и полезен за аудиторията.
Ако ти е трудно да намираш идеи за писане на статии, можеш да използваш и инструменти като Google Trends, Buzzsumo и други, за да откриваш нови неща за писане. На мен тези са ми любими.
Натисни бутона „Публикуване“
Знам, че това може да бъде доста трудно за теб. Особено за новите писатели. Но повярвай ми – няма какво да губиш. Вече си написал първия си (или първите си) материал. Сега остава просто да публикуваш.
Не питай за мнение никого. Важното е на теб да ти харесва. Защото „добра статия“ е доста субективно понятие. На едни ще им допада, на други не. И това е напълно в реда на нещата. Нека това не те спира. Не трябва да се отказваш. Трябва да продължаваш да пишеш, ако това искаш. Ако се откажеш, значи това не е за теб. Не го искаш достатъчно. И в това няма нищо лошо. Не се притеснявай.
Надявам се, че поне малко съм те мотивирал или вдъхновил. Това беше целта. Но и да не съм успял, няма проблем. Може би просто сега не е твоят момент. Сам ще го усетиш, когато дойде.