За съжаление мнозина собственици на блогове си задават въпроса: „Как да бъдем мотивирани при създаването на съдържание на нашия блог?”.
Поддържането и насищането със съдържание на даден блог не е лека задача, а резултатите не винаги са мигновени или гарантирани. Мнозина се отказват, посочвайки липсата на мотивация.
За бъдем мотивирани при създаването на съдържание за блога ни – не трябва да се сравняваме с други блогър
На английски език (както и на други световни езици) изобилстват статии, в които блогъри споделят колко (приблизително) печелят и/или колко са посетителите, които са сърфирали из блога им.
В тези публикации често има цифри, които хем звучат умопомрачително (десетки, стотици хиляди посещения, както и хиляди спечелени долари), хем са истина.
От блогването, монетаризирано чрез поместване на реклами и/или онлайн маркетинг (афилиейт маркетинг, реферален маркетинг, CPA маркетинг, PPD маркетинг, PPI маркетинг и т.н.), генерирането на лийдове (данни за потенциално заинтересувани клиенти), директни продажби на стоки и/или услуги може да се създаде пасивен доход (както можете да прочетете и в статиите на този сайт). При това в огромен размер.
Тези статистики обаче може и да демотивират тези собственици на блогове, които тепърва навлизат в занаята или изпитват затруднение да установят като фактор своя блог.
Всеки блог е, при липса на други думи, уникален по себе си. Той никога не бива да бъде сравняван.
Това, че някой английски блог привлича над сто хиляди посетители на месец и печели десетки хиляди долари не означава, че блог, който бива списван на по-рядък език (като българския) няма шанс да успее.
Всеки пазар е пазар.
И може да носи някакъв приход, който при определени случаи може да е напълно достатъчен да носи доход, който да замества приходите от една постоянна работа.
Ето Ви пример: и на български език, ако утвърдите блог, който е посветен на тематиката хостване на сайтове, може да си изградите доход, който даже надхвърля една депутатска заплата. Защото, ако имате над 5000 посетители, от които 10 до 50 правят покупка на хостинг, то афилиейтската комисионна ще е над 3000 лв.
За бъдем мотивирани при създаването на съдържание за блога ни – не трябва да бързаме или губим търпение
Създаването на блог не е схема „забогатей бързо”.
Не съществува система, в която просто ще натиснете бутон – и изобилен поток от средства ще се насочи към Вас. Който твърди обратното – най-вероятно се опитва да Ви измами. Това е начинание, което изисква натрупването на опит чрез направата на обосновани предположения какви теми в дадена ниша биха предизвикали интерес. По тези теми обаче не трябва да има съществуваща информация или тя да е оскъдна, неангажираща читателя.
Горното умение е много трудно за овладяване. А и при наличието на конкуренция – мнозина собственици на блогове често губят търпение.
А те „едва са навлезли в тунела”.
Всеки метод, чрез който се генерира трафик към даден сайт (било то чрез търсачките, било то чрез трети сайтове, било то чрез абонати на нюзлетъри) изисква време.
Дори и при най-добре положените усилия понякога възникват фактори, които са извън обсега на контрол на блогъра.
Ще Ви дам пример – през 2020 г. търсачката Гугъл имаше (освен осъществените промени в алгоритъма на търсене) проблеми с индексирането на ново съдържание. Просто имаше забавяне с индексирането (включването на страниците със съдържание в резултатите при търсене).
И не можеше да се направи нищо особено.
Блогването е дългосрочно начинание. При грижливо проучване какво би се търсило пътят към успехът може да бъде скъсен.
Но със сигурност е нужно да бъде създадено дяволски голямо количество съдържание. Това е единствения начин, чрез който може да сте сигурни, че ще успеете. Отказването е гаранция, че това няма как да стане.
За бъдем мотивирани при създаването на съдържание за блога ни – трябва да помним защо сме стартирали нашия блог
Мнозина собственици на блогове често забравят причината, която ги е подтикнала да започнат своя блог.
А тя е много важна.
Посредством блога Ви – Вие може да се свържете се безчет съмишленици, в които също има онази искра в очите, когато се говори за дадена тема.
Освен това – Вие мечтаете и да се издържате, създавайки съдържание от комфорта на Вашия дом (или вила, или хамак на някой топъл бряг).
В това няма нищо лошо или непочтено, стига посетителите на блога да са уведомени, че генерираните от тях покупки или следи биха Ви донесли приходи. Тъкмо напротив.
Блоговете може да донесат невероятна финансова свобода за техните собственици, като съвременни представители на граф Монте Кристо.
Тези приходи могат да бъдат реинвестирани в недвижими имоти (като апартаменти в университетски градове, с много потенциални наематили), благородни метали, скъпоценни камъни, дялови участия (акции) в дружества, които много често преразпределят дивидент, държавни ценни книжа, движими вещи с колекционерска стойност и прочие, и прочие.
И най-хубавото е, че мнозина най-трудоемките аспекти на блогването – като създаването и редактирането на съдържание може да бъдат напълно извършени и от трети, наети лица.
Освен, че Вие ще се свържете с хора, които се интересуват от темата на блога Ви, то Вие може да извършвате това отново и отново. Т.е. да създавате още и още блогове.
А създадените и установените – ако счетете, то може да продадете, печелейки една крупна сума.
За бъдем мотивирани при създаването на съдържание за блога ни – трябва да помним, че Интернет е една от малкото свободни зони
Вие не можете да се свържете с безчет хора с другите средства за комуникация.
На повечето хора не им е по джоба да стартират бизнес в периодичния печат (вестници, списания), в радиото или телевизията.
А чрез влагането на малка сума (при заплащането на хостинг и домейн) Вие може да се свържете с посетители от целия свят.
Не е нужно да сте програмист, за да стартирате свой сайт – има платформи за създаване на съдържание като WordPress, чрез които и по-начинаещи потребители могат да стартират. Впоследствие – и да се ограмотят още.
Вашата мотивация трябва да почива на факта, че Вие имате невероятния шанс да бъдете точно в този момент. Да може да се свържете с безчет хора, потенциално да спечелите от това. Да можете да повтаряте този бизнес модел отново и отново.
Финални мисли относно как бъдем мотивирани при създаването на съдържание на нашия блог
Блогването не е лесно начинание. Изисква много усилия и време.
Но може да е удовлетворяващо. И да носи приходи отвъд най-смелите мечти.
За да успее в този бизнес блогърът трябва да е постоянен, да не се отчайва лесно, да мисли критично. И непрекъснато да търси какво би допаднало на неговите посетители.
Помнете – Вие сте на една крачка от успеха. А неговата формула е проста – публикували сте нещо, страхотно. Трябва да го направите отново. И отново. И отново. Вие сте само на една „публикация разстояние” от успешната публикация.
Ако следвате това просто правило – в даден момент ще се „събудите” успели.