На 24-ти март се проведе едно невероятно събитие във Икономически университет Варна – Brain Bar 2018, където лектори бяха хора, като Стилиян Запорожанов, Мая Донева, Цветан Радушев и Емил Конрад.
Именно темата, за която Емил говори бе за инфлуенсър маркетинга, има ли то почва у нас, как можем да бъдем инфлуенсъри и правят ли се наистина пари от това. Част от нещата, които ще ти споделя в тази статия са породени от точно тази лекция, както и моят личен досег до различни opinion лидери в България.
Истината е, че вече всички забравят за титлата „експерт“ или „специалист“, защото искат да бъдат инфлуенсъри. Инфлуенсърите в социалните медии и в интернет варират от блогъри до звезди в YouTube, локални инстаграмъри разполагащи с впечатляващ брой последователи. Точно за това те могат да помогнат да развиеш своя бизнес.
Има много ползи за използването на influencer маркетинг, особено ако си в състояние да изградиш връзки с тези хора, с които вече е ангажирана твоята аудитория.
Макар, че изглежда доста лесно да достигнеш до някой opinion лидер чрез съобщение в Инстаграм или друга социална мрежа, да ги поканиш на тур в офиса, да им дадеш нещо безплатно или нещо друго, то инфлуенсър маркетинга може да бъде малко по завързан, отколкото смяташ.
В страни като САЩ, има законови регулации, които компаниите трябва да спазват, когато искат да включат инфлуенсъри към свои кампании в социалните мрежи и телевизията. В България все още нямаме подобни регулации, които да регламентират ясни права на страните. Но смятам, че и това ще се случи в близкото бъдеще, защото е просто неизбежно.
Кой може да се брои за инфлуенсър?
Това е първото нещо, на което трябва да си отговориш преди да стартираш работа с даден човек зад профил в социална медия. Важно е да знаеш дали това наистина е влиятелен човек в дадената сфера, дали последователите му са активни или не са фейк.
Англоезичните профили са много по-лесни за идентифициране, относно това дали са истински инфлуенсъри или не, докато у нас това е малко по-трудно.
Инфлуенсърите не е нужно да имат милиони последователи в стил Кардашианите, за да се наричат такива. Това е доста свободно и относително понятие. Както има макро инфлуенсъри, така има и микро инфлуенсъри.
Никълъс Кол е типичен пример за американски микро инфлуенсър. Той е блогър и автор в издания като Inc, Entrepreneur, Medium и много други. Разполага с 37 хиляди последователя в инстаграм и още повече в Медиум и Facebook. Никълъс е развил своя личен бранд толкова добре, че преди няколко години развива собствена дигитална агенция.
Драго Сафрон пък е истински пример за български инфлуенсър станал известен благодарение на забавните си видеа, които качва в личния си профил във Facebook, а в последствие и на канала си в Youtube. В инстаграм разполага с близо 44 хиляди последователя, които са внушителни за нашия регион. В момента Драго има собствена линия дрехи, които се наричат Saffrona Darkworld.
В крайна сметка всеки, който може да въздейства и да повлияе на решенията на другите в дадена област – било поради експертиза или поради големия брой последователи – се смята за влиятелен.
Facebook инфлуенсър маркетинг
И Facebook, и Instagram пуснаха брандово съдържание във Facebook. Това служи за две цели. Улеснява марките да следят въздействието на кампанията за влияние. Също така лесно предупреждава аудиторията, че съдържанието всъщност е спонсорирана публикация.
Не можеш да използва брандираното съдържание, за да тагваш марките без тяхното предварително съгласие (това може да доведе до бан на профила ти).
Можеш да заявиш инструмента за брандирано съдържание от този линк.
Instagram инфлуенсър маркетинг
Инстаграм е мястото, където е по-лесно да се стане инфлуенсър и да се развие профил с хиляди последователи. Интересното при тази социална мрежа е, че е по-трудно да се правят призиви за действие, защото има само едно място за поставяне на активен линк и това е в описанието на профила. В последния си ъпдейт, от компанията пуснаха опцията за активни хаштагове и тагвания на профили в самите описания на акаунтите.
Instagram e визуална мрежа и хората не винаги обръщат внимание на текста. Именно заради това, от компанията пуснаха собствена версия на инструмент за брандирано съдържание подобно на това във Facebook, което улеснява брандовете и самите лидери на влияние.
Въпросът е, че само някои от потребителите имат активна функцията за брандирано съдържание в Instagram. За щастие скоро ще можем да поискаме разрешение от компанията за получаване на инструмента точно, както е и във Facebook.
Какво трябва да знаят брандовете?
Ако дадена бранд стартира маркетинг кампания с участието на виден инфлуенсър, се счита, че последователите на този профил трябва да знаят за спонсорираното съдържание. В крайна сметка това идва от някой бранд, който се опитва да продаде своя продукт или услуга.
Добра идея е да следиш внимателно инфлуенсърите, с които работиш и техните публикации за бизнеса ти, за да няма проблеми много преди публикуването на публикациите.
В края на краищата, макар че може да не си ти създателят на съдържанието, твоят бизнес може да бъде пряко и силно засегнат, ако влиятелната личност се окаже нечестен.
Инфлуенсърите могат да направят много, за да помогнат на бизнеса ти, а да бъдеш инфлуенсър може буквално да бъде в основата на техния бизнес.