Hi, my name is, what? My name is, who? My name is, (chka-chka)… Останалото го знаеш.
И именно това имам предвид, просто знаеш какво следва нататък в текста. Още от самото начало Маршал Брус Матърс пусна марката Еминем върху нас с неговия безкомпромисен, разказващ за историята сингъл, който пееше искрено и със страст. Всички ние знаем за неговия учител по английски, за интересните навици на майка му, как Доктор Дре го взима под крилото си и за плановете му да бъде световноизвестен рап изпълнител.
Бях закачен и исках да разбера повече неща за бандата на Еминем и още повече за този хипнотичен рапър от Детройт. Музиката му за мен е нещо уникално. Той самият е феномен в музиката. Не случайно е смятан за най-великия рапър роден някога. Чувствам, че брандът „Еминем“ е някак си свързан с мен. Не знам точно как и защо. Просто съм пленен от това, което прави!
Гледайки назад (с моята стратегическа глава), Маршал Матърс е бил истински маркетингов гений. Еминем има емоционално задвижвана история, която е ясно изяснена и ангажира аудиторията. Той ме накара да повярвам в него, мога да почувствам болката му и да споделя стремежа и амбицията му да бъде успешен. Това също помогна и позиционира марката Eminem в това, което е сега в този претъпкан пазар.
Използвайки същата тази стратегия, брандовете могат да превърнат своята аудитория във фенове не с високобюджетни реклами в социалните мрежи, а по-скоро чрез отворени, честни и емоционални истории, които феновете могат да свържат със самите себе си.
Най-добрите марки знаят какво представляват и са създали честна, емоционална история от самото начало. Нещо повече, тази история може да бъде разказана от всеки служител (като elevator pitch) в рамките на 30 секунди.
Тази идея бе изявена блестящо от Саймън Синк в TED Talk през 2009 година – „Как истинските лидери вдъхновяват действие„. Саймън излага принципа, че компаниите трябва да започват със „Защо?“. „Защо“ е основната вяра в бизнеса. Това е причината за съществуването на бизнеса и в какво точно вярва той. Тази фундаментална вяра е изработена и разказана чрез тяхната история. Заключението на Саймън е:
„Хората не купуват това, което правиш – те купуват заради това защо го правиш. Ако говориш за това, в което вярваш, ще заинтригуваш тези, които вярват в това, което и ти самият.“
Всъщност какво точно е брандинга? Брандинга е емоционалната връзка между компанията и неговата целева аудитория.
Бъдещето е светло – бъдещето е оранжево (Orange)
Подходът за разказване на истории е използван първоначално с огромен успех през ранните години на 90-те от Wolff Olins, който помага за основаването на мобилната компания Orange във Великобритания. По това време мобилните телефони все още не са били нормални и се използвали главно от банкери, агенти по недвижими имоти или технологични ентусиасти. Техните конкуренти по онова време се фокусирали върху технологията, а това са били имена като Cellnet и Vodafone. Orange преобразува пазара, като създаде марка, която няма нищо общо с технологията и всичко свързано с откритост, простота и оптимизъм. Тази простота беше отразена в дизайна и рекламите им. Не се говореше за „200 часа безплатни разговори“ или снимки на мобилни телефони, а просто за думата „HELLO“ в емблематичната им оранжева и черна цветова схема. Orange се фокусират върху свързването на хората, като им дават възможност да разкажат своите истории.