Наскоро водих интересен разговор с колега, който ми задаваше различни въпроси свързани със създаване и развитие на блог.
Дали не е време да стартирам собствен блог? Или изтървах влака на блогването? Писането в блогове все още ли е актуално? Но, защо е добре да имам блог?
Със сигурност колегата ми не е единствения, който си задава подобни въпроси свързани със създаване на блог.
В началото на всяка година, когато пишем годишните си цели, хората с интерес в писането се замислят дали да не създадат собствено кътче в интернет и да си направят собствен сайт, където да споделят мислите си (и не само).
Известният блогър Дарън Роуз от ProBlogger.com споделя, че всяка година през месец януари търсенията от сорта „как да стартирам блог“ и „как да създам уебсайт“ се увеличават.
Докато си мисля защо е редно да стартираш собствен блог и защо не трябва да губиш повече време – се замислям за моето собствено приключение като блогър и как започна то.
Защо си направих блог и станах блогър?
Желанието ми да имам блог възникна още във времето, когато бях ученик в гимназията. Точно ми бяха купили първия лаптоп и все още откривах възможностите на интернет. С времето усетих, че това е нещо интересно за мен и още повече, че ми харесваше да пиша и създавам.
Първия сайт, който изобщо бях създал беше в платформата на Dir.bg. И беше сайт, в който пусках всякакви глупости – буквално! В последствие реших, че ще бъде добре да впрегна този си интерес и любовта към футбола и да стартирам спортен проект.
Така се роди първият сайт, от който започнах да изкарвам някакви пари – kaka-bg.info. Това беше фен сайт на Кака’ и на Реал Мадрид по това време.
Другото, което ми хареса в идеята да имам блог е, че това е моето място да изразявам себе си, да разсъждавам на глас и да записвам различни аспекти от живота си и това, което правя и уча. Също така изглеждаше забавно (и все още е).
В крайна сметка имах представата, че блоговете могат да бъдат добри и полезни за мен. Нямах реална визия докъде може да доведе това. И подозирам, че повечето блогъри по това време започнаха по подобен начин.
Разбира се, нещата се промениха от 2008 година насам.
Все още срещам доста блогъри, които започват по подобни причини – искат да изразят себе си, да създадат връзки и да се забавляват. Но мнозина сега стигат до блоговете с по-формирани идеи за ползите, които блогването може да им донесе.
Блогването се разви (и вече се развиваше, преди да започна). Най-ранните блогове обикновено се кодираха ръчно, тъй като не съществуваха готови инструменти за блогове. След това излязоха инструменти като Blogger, MovableType, TypePad и WordPress, а днес има цяла индустрия от инструменти за блогове.
По същия начин се промени и начинът, по който хората използват блоговете. Когато започнах, много блогъри описваха блоговете си като онлайн дневници, където различни теми седяха една до друга доста удобно в безброй различни категории.
Въпреки че този подход съществува и до днес, все повече блогъри стесняват фокуса си към нишови тематични блогове или пишат за определена демография на читателите.
И накрая, видяхме еволюция в ползите и резултатите, които хората се надяват да постигнат със своите блогове. Докато самоизразяването все още е причина, поради което много хора блогват, други искат да извлекат парична печалба или да използват своя блог, за да си докарат други възможности, които ще им донесе писането.
Което ме води до един от основните въпроси на моя приятел.
„Защо да стартирам блог?“
4 причини, поради които е добре да стартираш блог през 2020 година!
Няма единствен отговор на този въпрос и не вярвам, че всеки човек трябва да има блог. Но има някои наистина добри причини за започване на блог днес, които бих искал да проуча за тези, които обмислят да започнат такъв.
Разбира се, това не е окончателен списък. И имай предвид, че много блогъри започват поради повече от една от тези причини.
🏆 Самоусъвършенстване и личностно развитие
Докато блоговете неочаквано се превърнаха в основата на моя бизнес и ми отвори невероятни възможности за печелене на доходи, една от най-големите ползи от влизането в това пространство е същата причина, поради която попаднах в него.
Блогът ми даде място да се изразя.
Нещо много мощно се случва, когато влезеш в навика да измисляш и записваш своите мисли, идеи, истории и мнения.
Хората правят това от векове в лични дневници и журнали. Но да поставя някои от тези неща в публичен форум, с който да общуват други, беше много положително преживяване за мен.
Да имаш къде да се изразиш, ми даде много лични предимства. В изследването и писането на хиляди статии през годините:
- научих толкова много по темите, за които пиша
- идентифицира, изостря и задълбочава моите идеи и мнения
- усъвършенствах гласа си
- развих си уменията за писане и общуване
- изградена дисциплина
- намериха творчески изход
- се сблъсках със страхове и съмнения и израснах увереността си
Този списък може да продължи. Но най-важното е, че съм много по-добър като човек за това, че имам блог.
💸 Печалба
Няма да е изненада за обикновените читатели на MarketKing, че една от причините, които давам за стартирането на блог е, че може да бъде финансово изгодно.
Не казвам, че всеки блог ще бъде печеливш. Но много блогъри увеличиха потоците от доходи от блоговете си, пряко и косвено.
Това не е мястото да се задълбочавам в това как да печелим пари от блогове. Но съм изумен как блоговете осигуряват доход за развитие през годините.
Блогвах няколко месеца без да знам, че може да печелиш пари от блогове. И тогава започнах да експериментирам с програмата AdSense на Google през 2009-2010 година.
Освен от различните програми за programmatic рекламиране, друг основен начин за изкарване на допълнителни средства през сайта е афилиейт маркетинг. По-малък източник на доходи в Краля, като също е добре да спомена директните рекламодатели и PR материалите.
Не казвам, че съм най-добрия блогър в България или дори, че съм сред най-добрите в бранша. Но определено факта, че още от самото ми начало успях да монетизирам проектите си, ме прави изключително много щастлив.
Блоговете ти позволяват:
- да развиваш профила си
- може бъдеш намерен чрез търсачките и социалните медии
- (най-важното) да изградиш своя марка, доверие, авторитет у потенциалните клиенти.
Другият аспект на нарастващата печалба от блога е, че той може да се превърне в актив, който потенциално може да продадеш в даден момент.
🤝 Контакти
Споменах, че една от първите причини, поради които исках да си имам собствен блог е, че тези които четях се бяха превърнали в общности и това много ми харесваше. А благодарение на това си начинание, се запознах с много други мои връстници онлайн, които също развиваха свои собствени проекти. Разменяхме идеи и знания, което помагаше на всеки един от нас. С някои от тях поддържаме връзка и до ден-днешен.
Въпреки че блоговете понякога могат да станат малко конкурентни в наши дни, аз все още вярвам, че това е изключително приветлива и отворена общност в повечето случаи и може да отвори някои прекрасни възможности за създаване на контакти.
Години на създаване на полезно съдържание, развиване на своята марка, изграждане на аудитория и установяване на доверие с тази публика отваря врата за много приятелства, сътрудничество и други възможности.
Никога не знаеш докъде могат да те отведат тези отношения. Някои от тях могат да доведат до възможности за финансово възнаграждение. Но по-често това води до трайни приятелства и истинско чувство за принадлежност към динамичните и подкрепящи общности.
🤚🏻 Да дадеш нещо обратно
Това е последната ми причина, но в никакъв случай не е най-маловажна. Всъщност за мен това е може би най-смисленото нещо за стартиране на блог.
Едно от големите предимства на блоговете е потенциалът да направим света, в който живеем едно по-добро място. И макар че не всички блогове правят това, много от тях го правят по свой уникален начин.
Много мои читатели през годините са ми писали, че статиите, които създаваме тук са им помогнали по някакъв начин. Имаше една девойка, която учеше в Пловдивския университет, която ми сподели, че нейната преподавателка по маркетинг много чете сайта и от там разбрала за него. Друг пич ми беше писал в LinkedIN, където беше споменал, че попаднал на сайта случайно и тепърва има куп статии, които си запазил за по-късно четене. А примерите са супер много. Мога да говоря за подобни случаи буквално с часове.
Блогването може да промени живота ти по много начини. Но преживяването е още по-смислено и полезно, когато осъзнаеш, че може да се използва и за вдъхновение, образование и даване на чувство за принадлежност на другите.
Трябва ли да стартираш блог през 2020 година?
За съжаление не мога да дам еднозначен отговор на този въпрос. Но мога да кажа, че на лично ниво стартирането на блог беше едно от най-невероятните неща, които някога съм правил.
Блогът промени траекторията на моя живот в много отношения.
- Помогна ми да се развия на лично ниво.
- Това ми помогна да започна и да развия бизнес, който даде на семейството ми доходи, които никога не сме очаквали да имаме.
- Той отвори възможност за създаване на общност, приятелство и сътрудничество с прекрасни хора.
- Той ми даде възможности да направя нещо значимо, което по малки начини ми позволява да направя разлика за другите.
Надявам се това да те вдъхнови да се присъединиш към нас в стартирането на блог през тази година.