Ако не внимаваш, рекламите в Google могат да ти струват цяло състояние. Ако си в индустрия, която вече има скъпа цена на клик (CPC), знаеш какво имам предвид. Цената на клик в някои отрасли може да струва средно 50 долара на клик. И ако не си оптимизирал насочването на аудиторията и създаването на реклами, ще плащаш за тонове кликвания, които не водят до нищо.
Това не само влияе върху разходите ти за придобиване за бъдещи клиенти, но и ограничава потенциалните рекламни разходи за добри клиенти. Така че, как да намалим цената на клик с PPC маркетинг? Като таргетираш конкретни, фокусирани и целеви аудитории, които искат това, което продаваш.
Продължи да четеш, за да научиш как да подобриш цената на клик в своите Pay per click кампании в Google Ads.
Таргетиране по местоположение (не само за физически магазини)
Таргетирането по локация е едно от най-добрите и лесни за създаване аудитории в Google Ads. Но много хора се объркват с насочването по местоположение, като използват настройките по подразбиране (това не е никак добре). Или смятат, че насочването по местоположение се отнася само за магазини, които искат да получат локален трафик. Отново, това е грешно!
Ако вече имаш физически магазин и използваш насочване по местоположение, може да подобриш нещата двойно като:
- Таргетираш по ключови думи, включващи локация. Например: [продуктова категория] + [град — „планински велосипеди Варна“.
- Таргетираш радиус около своя физически магазин.
Ако продаваш продукти, услуги или каквото и да е онлайн, отново може да използваш таргетирането по местоположение. Но как? Чрез създаване на ултра специфични кампании, насочени към конкретни аудитории.
Например, вижте тази невероятна реклама, насочена към технологични работници в Силиконовата долина:
Обърни внимание, че това няма нищо общо с продажбата на физически продукт, а се възползва от насочването по местоположение за демографските данни на аудиторията. Знаейки, че зоната в Силиконовата долина е огнище на техническа дейност, тя е идеалното място за насочване на услугата. Когато разработваш насочването по местоположение в рекламите на Google, увери се, че оценяваш текущите настройки на кампанията.
Как да промениш рекламите и да добавиш таргетиране по локация? От лявото меню на Google Ads избираш меню „Settings“ и търсиш полето за локация, където може да въведеш своите желани локации.
Ако таргетираш към няколко различни местоположения, добре е да създадеш отделни кампании, които са насочени към всяко едно местоположение.
Избирането на „Advanced Search“ ще ти позволи да видиш карта на местоположенията или да избереш конкретни места или да изградиш радиус около това място в рамките на определен брой мили.
Например, ако искаш да се насочиш към работници в Силиконовата долина, може да зададеш радиус от 30 мили, за да уловите трафика от други градове, като същевременно запазиш специфичния си рекламен текст.
След като избереш местоположенията и радиуса, които искате да таргетираш, отвори разширените настройки:
Разширените настройки в „Location options“ са много важни за тази кампания. За съжаление, много от потребителите пропускат тази опция или я оставят по default.
Тук имаш три възможности за таргетиране:
- Таргетиране към хора намиращи се на тази локация или които са показали интерес към нея
- Таргетиране само на хора намиращи се на тази локация
- Таргетиране на хора, търсещи тази локация
Каква е разликата? Е, с опция едно, може да насочваш към някой, който търси 1000 мили от твоето целево местоположение. Това директно са хвърлени пари на вятъра. Избирането на втората опция гарантира, че насочваш рекламите си само към хора в целевите си местоположения, а не хора, които може да ги търсят от различни места.
Ако искаш да подобриш цената на клик за кампаниите си – препоръчвам опция 2.
Създай задълбочени аудитории за ремаркетинг
Концепцията за ремаркетинг съществува от много време. И заради това, той или е срещнал любов, или омраза. Или си обсебен от ремаркетинга и си го направил част от своята дигитална стратегия, или го игнорираш като чума. Ние в PRFirm и MarketKing.bg го обожаваме като стратегия.
Защо? Имам дългогодишен опит с подобни кампании и знам какво работи и какво не. Плюс това, статистиките не лъжат. Средният CTR за ремаркетинг е с 10 пъти по-висок от традиционната дисплейна реклама. Към това ще добавя, че ремаркетинг кампаниите са от 2 до 100 пъти по-евтини. Ако създаваш основни списъци за ремаркетинг, твоята цена на клик ще бъде в по-ниския диапазон.
Но ако създаваш подробни и специфични списъци за ремаркетинг, базирани на потока от потребители и потребителското пътуване в сайта ти, тогава започват да идват реалните печалби.
Например, провеждаш ли ремаркетинг кампании като тази…
…или тази:
Коя кампания според теб ще генерира по-евтина CPC и по-ефективни реализации?
Втората! Ръцете долу.
Първата кампания просто насочва посещенията в началната страница. Втората кампания обаче, цели посетителите на началната страница, които също са посетили две различни целеви страници. Това помага в две направления:
- Връщаш трафик на хора, които са показали интерес многократно
- Можеш да бъдеш по-прецизен с посланието си към тези посетители
С генерализирания ремаркетинг, това не е възможно. И запомни: специфичност = по-добра цена на клик.
Таргетирай long-tail ключови думи по-често
Ключовите думи в мрежата за търсене Google са основни аудитории. Те ти дават пряко прозрение за това, което хората търсят и следователно какво искат. Но най-широкообхватните ключови думи не ти дават дълбочината, от която се нуждаеш, за да избегнеш плащането на скандални разходи за клик.
Например терминът „инструменти за управление на социални медии“ е доста обширен.
Средната CPC е малко над 13 долара с някаква остра конкуренция. Плащането на 13 долара за клик е брутално, като се има предвид, че средните проценти на реализациите са само няколко процента.
Преди няколко месеца имахме същия случай с клиент в PRFirm. Нишата беше буквално странна и кликовете на основните ни ключови думи надвишава 3 лева. 3 лева на клик за нашите стандарти тук си е множко. За работата си с този клиент успяхме да намалим средната цена за клик на кампании на под един лев, което е тройно намаление. Разбира се, работата ни към намаляване на цената за клик продължава, а резултатите са наистина добри – увеличен трафик за същия бюджет и съответно повече реализации/лийдове.
Но и 13 долара, и 3 лева са много пари за реализация. Проблемът с такива ключови думи е липсата на специфичност. Какъв човек, работник, бизнес и т.н. търси този инструмент за управление на социалните медии?
Дали те са B2B? B2C? Fortune 500? Малък бизнес? На свободна практика? Каква индустрия? Какви специфични функции за управление на социалните медии търсят?
Схващаш идеята: брутално трудно е да накараш някого да се обърне към този тип термин, ако не е направил добре проучването си. А ако не търсят маркови инструменти, вероятно не са.
Тук идва моментът, в който е добре да таргетираш по дълги словосъчетания. Разбира се, възможността да има ниски търсения по тези словосъчетания е явен, но пък ще подобриш цената за клик и ще имаш възможност да бъдеш на първа позиция по това изписване.
Ако успееш да подредиш около 20 от тези long-tail фрази в кампания, това са стотици хиляди посещения на месец, които може да получиш. Ако можеш да получиш по-конкретни ключови думи на целевия си пазар, ще откриеш, че плащаш по-малко и конвертираш повече.
Използвай и аудитории, и изключвания в дисплейните реклами
Facebook отдавна се е превърнал в страхотен инструмент за насочване на PPC реклами. Те имат безброй демографски насочвания, таргетиране по доходите, изключвания и много други. Безопасно е да се каже, че може да достигнеш до почти всеки човек във Facebook с няколко промени в насочването.
Твоята аудитория попада ли в обхвата на високите доходи? Изключване на демографските данни с по-ниски доходи. Има ли специфични, нишови интереси? Може да ги таргетираш във Facebook.
Но дисплейната мрежа на рекламите в Google също не е за изпускане. Честоди дисплейната мрежа на Google Ads е игнорирана след появата на Facebook. Google Display targeting далеч не е недостатъчно. Всъщност, тя съдържа някои от същите точни елементи за насочване като във Facebook, а именно интереси и изключвания!
Когато създаваш нова кампания в дисплейната мрежа, се срещаш с набор от висококачествени опции за насочване:
- Детайлни демографики: коя е целевата ти аудитория. Фактори като родителско и семейно положение, образование, статут на собственици и други.
- Афинитет: афинитетните аудитории са обобщени групи от хора, основани на споделени интереси. Например банковото дело, финансите, храните, дома и градината и т.н. Те често са по-широки аудитории.
- Custom афинитет: надхвърляйт предварително зададените от Google афинитетни аудитории, като използваш ключови думи, URL адреси, места или мобилни приложения, за да изградиш супер специфична нишова аудитория.
- In-market: целеви аудитории, които са проявили интерес и дори пряко намерение чрез сравняване на продукти и услуги в дадена категория.
- Житейски събития: всяка аудитория, която току-що е развила бизнес, завършила колеж и т.н.
- Custom намерение: използвай ключови фрази, за да развиеш аудитория въз основа на продукти и услуги.
- Ремаркетинг: ремаркетиране на хора, които са се ангажирали с фирмата ти преди.
Без значение какъв тип аудитория избираш, ключът към намаляване на цената на кликване е специфичността. Колкото по-конкретни, толкова по-ниска цена за клик.
Например, не искаш да таргетираш специалисти по продажби, ако продукта ти е насочен към маркетингови екипи. С изключенията на аудиторията повтаряш процеса на избор на демографски данни, афинитети и повече мерки за аудиторията, които биха могли да саботират резултатите ти. Тази стъпка ще ти помогне да стесниш целевия си пазар. Това е сигурна рецепта за нисък CPC.
Заключение
С няколко трикa за насочване на аудиторията може значително да намалиш средната сума, която плащаш за клик. Не забравяй да се възползваш от дисплейната мрежа на Google Ads. То е също толкова мощно насочено като Facebook, което ти дава възможност да фокусираш лазерно върху аудиторията си и да намалиш CPC.