Може би сте чували термина „скръм“ (scrum) като ефективен начин на работа за разработка на софтуер, но има нещо повече, което трябва да знаете относно тази практика.
Работите в екип? Или пък организацията между отделите не е особено продуктивна? А вътрешната комуникация? Знаете ли върху какво колегите ви работят и кога най-накрая ще получите този важен документ, който спъва работата ви? Скръм може да е решението на подобни проблеми, които в днешно време са често налице в компаниите.
В началото на втората година от следването ми в Холандия (бизнес комуникации) имахме гост лекция от Eurail относно скръм. Накратко Eurail се занимават с електронна търговия като предлагат универсални влакови билети за цяла Европа. В Eurail активно използват скръм като рутина, която спомага за ефективното планиране, разпределение и справяне с ежедневните задачи на работното място.
По време не гост лекцията ни беше представен метода, как и при какви условия може да бъде приложен и реални примери от Eurail. Скръм толкова се хареса на всички ни, че решихме да заимстваме метода за следващите 6 месеца, докато работим върху създаването на дигитално списание за реален клиент. Всичко споделено в тази статия е от личен опит!
Накратко скръм представлява всекидневна stand-up среща с екипът, с който се разработва проект, продукт и т.н. Срещата не продължава повече от 15 минути и, както може би вече стана ясно, всички участници стоят изправени, а не седнали.
От изключителна важност е всички да бъдат навреме, тъй като сесията е изключително кратка. Това може да се постигне като скръм срещите се установят като рутина всяка сутрин преди работа.
По време на сесията всички са пред табло, разделено на 3 секции – „Да направя“ , „В процес“, „Завършено“. С помощта на лепящи бележки и маркер ежедневните, ежеседмичните или ежемесечните задачи (в зависимост колко често има скръм сесия) се прилагат в съответната секция с името на извършителя. А ако това ви се струва твърде много работа, има и скръм приложения, които могат да бъдат достъпни за целия екип.
От изключителна важност е задачите да бъдат премествани в съответната секция, за да може процесът на работа да се следи.
Личният ми опит
Скръм помогна на целият ни екип с планирането и следенето на работата ни. Създаването на дигитално списание не е лека задача, както и работата върху няколко странични проекта. С помощта на скръм срещите всяка понеделник сутрин, стресът от крайният срок беше значително намален, както и разбирателството между отделните членове на групата се беше подобрило. Всяка понеделник сутрин, докато замисляхме и планирахме, нови и нови задачи ни идваха наум, за които най-вероятно никога нямаше да се досетим.
От личен опит препоръчвам прилагането на скръм ежедневно или ежеседмично (в зависимост от проекта и големината на екипа).
Живеем и работим във време на постоянни промени и динамика, невиждани досега, и скръм се вписва идеално в този начин на работа!